Suchość w gardle - główne przyczyny
Problem z suchym gardłem może mieć wiele przyczyn. Najczęściej spotykane to chociażby zbyt suche powietrze - przebywanie w pomieszczeniach z włączoną klimatyzacją lub ogrzewaniem w chłodne dni znacząco obniża wilgotność powietrza, co prowadzi do wysuszenia błon śluzowych gardła. Z kolei niewystarczające nawodnienie organizmu, kiedy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości płynów powoduje, że śluzówki gardła nie są wystarczająco nawilżone, co skutkuje uczuciem suchości i dyskomfortu. Powodem suchości w gardle mogą być także infekcje gardła i górnych dróg oddechowych - zarówno wirusowe, jak i bakteryjne - mogą powodować podrażnienie gardła, prowadząc do uczucia suchości i drapania.
Wiosną i latem należy też pamiętać, że suchość w gardle może wywoływać także alergia - reakcje alergiczne często objawiają się m.in. właśnie suchością gardła, szczególnie w przypadku alergii wziewnych (np. na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt). Z kolei problemy z drożnością nosa powodują często oddychanie przez usta - osoby, które mają z tym problemy (np. z powodu kataru lub skrzywionej przegrody nosowej), często oddychają przez usta, co może prowadzić do wysuszenia gardła.
Wśród innych, mniej charakterystycznych przyczyn wymienić należy chociażby działania niepożądane niektórych leków, refluks żołądkowo-przełykowy (kwas żołądkowy przedostający się do przełyku może powodować podrażnienie gardła i uczucie suchości) oraz palenie tytoniu (zawarte w dymie tytoniowym substancje drażniące wysuszają błonę śluzową gardła).
Sprawdź też: Angina paciorkowcowa – przyczyny, objawy i leczenie
Suchość w gardle - co pomaga?
Jak pokazuje praktyka istnieje wiele naturalnych metod, które mogą przynieść ulgę w przypadku suchości gardła. Warto pamiętać o takich metodach, jak:
- Regularne nawadnianie organizmu - podstawą jest picie odpowiedniej ilości wody (około 2 litrów dziennie). Warto też sięgać po ciepłe napary ziołowe, np. z szałwii czy rumianku, które dodatkowo działają kojąco na podrażnioną śluzówkę.
- Płukanie gardła - roztworem soli fizjologicznej lub naparem z szałwii może przynieść szybką ulgę i nawilżyć wysuszoną śluzówkę gardła.
- Zwiększenie wilgotności powietrza - używanie nawilżaczy powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym może znacząco zmniejszyć problem suchości gardła.
- Miód - łyżeczka naturalnego miodu rozpuszczona w ciepłej wodzie lub herbacie działa kojąco na gardło i pomaga utrzymać jego właściwe nawilżenie.
- Inhalacje - wdychanie pary wodnej, np. z dodatkiem olejków eterycznych (eukaliptusowego, tymiankowego), pomaga nawilżyć śluzówki i złagodzić dyskomfort. Ważne, aby stosować odpowiednią ilość olejku, aby dodatkowo nie podrażnić gardła.
Przeczytaj także: Ból gardła u dziecka: co zrobić, aby go skutecznie zwalczać?
Tabletki nawilżające na gardło
Gdy naturalne metody nie przynoszą oczekiwanej ulgi, warto sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. Skuteczne tabletki do ssania zawierają substancje, które tworzą ochronną warstwę na śluzówce gardła, nawilżają ją i łagodzą podrażnienia. Co powinny one zawierać? Zdaniem ekspertów tabletki nawilżające na gardło najlepiej, jeśli posiadają w swoim składzie takie składniki, jak:
- Porost islandzki (Cetraria islandica) - zawiera substancje śluzowe, które powlekają błonę śluzową gardła, tworząc warstwę ochronną. Posiada również właściwości przeciwzapalne i łagodzące podrażnienia (sprawdź Fiorda pastylki do ssania).
- Tymianek (Thymus vulgaris) - działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a dodatkowo rozrzedza wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie, co pomaga utrzymać gardło w dobrej kondycji (sprawdź Balsam Jerozolimski na gardło).
- Podbiał pospolity (Tussilago farfara) - zawiera związki śluzowe, które nawilżają i chronią gardło, a także działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie.
- Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) - bogaty w śluzy roślinne, które tworzą warstwę ochronną na błonie śluzowej, łagodząc podrażnienia i nawilżając (sprawdź Gardlox).
- Witamina C - często dodawana do tabletek na gardło, wspomaga odporność i przyspiesza regenerację podrażnionych tkanek.
- Kwas hialuronowy - intensywnie nawilża błony śluzowe i przyspiesza ich regenerację (sprawdź Gelovox).
Przeczytaj także: Jak szybko i skutecznie pozbyć się bólu gardła?
Jak nawilżyć gardło?
Poza tabletkami do ssania z apteki warto kompleksowo podejść do problemu suchości gardła. O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę? Pomóc może chociażby zmiana stylu życia. Chodzi o picie odpowiedniej ilości płynów, ograniczenie spożycia kawy i alkoholu (które mogą nasilać odwodnienie), a także rezygnacja z palenia tytoniu. Warto też uważać na klimatyzację i ogrzewanie - w pomieszczeniach z klimatyzacją lub ogrzewaniem centralnym warto używać nawilżaczy powietrza lub stawiać pojemniki z wodą, które naturalnie zwiększają wilgotność. Pomaga również regularne wietrzenie pomieszczeń.
Przeczytaj także: Witaminy i minerały w ciąży - o czym pamiętać, aby zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Dobrym rozwiązaniem może być także suplementacja witamin A i witaminy E - te witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania błon śluzowych. Witamina A wspiera regenerację nabłonka, a witamina E (jako silny antyoksydant) chroni komórki przed uszkodzeniami. Ich odpowiedni poziom w organizmie pomaga utrzymać gardło w dobrej kondycji (sprawdź Vitaminum A+E Strong).
Podsumowanie
Suchość w gardle to powszechny problem, który może mieć wiele przyczyn - od warunków środowiskowych po skutki uboczne przyjmowanych leków. Odpowiednie nawodnienie organizmu, zwiększenie wilgotności powietrza oraz stosowanie preparatów zawierających substancje śluzowe (takie jak porost islandzki czy prawoślaz) mogą skutecznie złagodzić dolegliwości. W przypadku utrzymujących się objawów warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia i dobrać najskuteczniejszą metodę leczenia.
Sprawdź nasze: Leki i aerozole na ból gardła
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć