Trądzik - czym jest i skąd się bierze?
Trądzik to przewlekła choroba zapalna skóry dotykająca wiele osób. Choć najczęściej kojarzymy go z okresem dojrzewania, to może pojawić się w każdym wieku. Charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krostek, grudek zapalnych, a czasem także bolesnych guzków.
Główną przyczyną powstawania trądziku jest nadmierna produkcja sebum (łoju) przez gruczoły łojowe. Gdy martwe komórki skóry łączą się z nadmiarem sebum, tworzą się zatory w mieszkach włosowych, które stają się idealnym środowiskiem dla namnażania się bakterii. W odpowiedzi na obecność bakterii organizm uruchamia reakcję zapalną, czego efektem są czerwone, bolesne zmiany skórne.
Najbardziej narażone na trądzik są nastolatki (przechodzące przemiany hormonalne w okresie dojrzewania), kobiety doświadczające wahań hormonów związanych z cyklem miesiączkowym lub menopauzą, osoby przyjmujące niektóre leki (np. kortykosteroidy) i osoby z genetyczną skłonnością do trądziku.
Trądzik - naturalne leczenie
Leczenie trądziku wymaga cierpliwości i systematyczności. Zanim sięgniesz po silne leki, warto spróbować naturalnych metod, które mogą przynieść ulgę i poprawę stanu skóry. O co warto zadbać przede wszystkim?
- Odpowiednia dieta: okazuje się, że coraz więcej badań potwierdza związek między dietą a stanem skóry. Warto ograniczyć produkty o wysokim indeksie glikemicznym (np. słodycze, napoje gazowane, białe pieczywo), nabiał (zwłaszcza mleko), tłuste i smażone potrawy, a także żywność wysoko przetworzoną (fast-food). W to miejsce warto wybrać warzywa i owoce (bogate w antyoksydanty, czyli naturalne przeciwutleniacze), produkty zawierające cynk i selen, a także naturalne probiotyki (np. jogurty i kefiry). Można też wspierać się probiotykami dostępnymi w aptekach, np. Dicoflor Forte lub Sanprobi Barrier.
- Pielęgnacja twarzy: twarz powinno się myć 2xdziennie przy użyciu delikatnych środków myjących o neutralnym pH. Należy unikać szorowania skóry twarzy, co może powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Nie należy też „wyciskać” zmian trądzikowych, bo może to prowadzić do dodatkowych infekcji i pozostawiania blizn.
- Na co uważać w kosmetykach: należy unikać alkoholu w kosmetykach (wysusza skórę), substancji zapachowych (mogą ją podrażniać) i olejów mineralnych i wazeliny (gdyż mogą one dodatkowo zatykać pory).
Sprawdź też: Sposoby na suchą skórę – jak poradzić sobie z tym problemem?
Zioła na trądzik
W aptekach dostępnych jest wiele ziół o właściwościach przeciwzapalnych, antybakteryjnych i regulujących wydzielanie sebum. Najważniejsze z nich to:
- Rumianek - działa przeciwzapalnie i łagodząco. Napar z rumianku można stosować jako tonik lub okład.
- Nagietek lekarski - przyspiesza gojenie ran i ma właściwości antyseptyczne. Ekstrakty z nagietka znajdują się w wielu naturalnych kremach i maściach.
- Pokrzywa - pomaga regulować gospodarkę hormonalną i oczyszczać organizm. Można pić herbatki z pokrzywy (np. Bonatium Pokrzywa) lub stosować napar.
- Czystek - ma silne właściwości przeciwbakteryjne i antyoksydacyjne. Napar z czystka może być stosowany jako tonik lub dodatek do kąpieli.
- Drzewo herbaciane - jeden z najskuteczniejszych naturalnych środków antybakteryjnych. Olejek z drzewa herbacianego stosuje się też punktowo na zmiany (rozcieńczony).
Kosmetyki naturalne na trądzik
Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry trądzikowej, warto zwrócić uwagę na obecność następujących składników:
- Kwasy owocowe (AHA) - delikatnie złuszczają naskórek, zapobiegając zatykaniu porów. Najłagodniejszym jest kwas migdałowy, następnie glikolowy i kwas mlekowy.
- Kwas salicylowy - przenika do mieszków włosowych, oczyszczając je od wewnątrz. Delikatnie złuszcza skórę, pozwalając się jej oczyścić. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, a to czyni go szczególnie skutecznym przy zaskórnikach (sprawdź np. Pharmaceris T Puri-Sebogel żel myjący do twarzy).
- Niacynamid (witamina B3) - zmniejsza stany zapalne, reguluje produkcję sebum i wspomaga barierę ochronną skóry. Witamina B3 to składnik wielu kosmetyków na trądzik.
- Cynk – to bez wątpienia jeden z podstawowych minerałów, mających zastosowanie w terapii trądziku. Ma właściwości przeciwzapalne i reguluje wydzielanie sebum (sprawdź np. Iwostin Purritin płyn micelarny).
- Ekstrakty roślinne - szczególnie z wymienionych wcześniej ziół o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych (np. pokrzywa, nagietek, rumianek, czystek).
- Aloes - łagodzi podrażnienia, nawilża bez zatykania porów i wspomaga regenerację naskórka.
- Oleje z wiesiołka lub ogórecznika – są bogate w kwas gamma-linolenowy, który wspomaga regenerację bariery lipidowej skóry. Prawidłowa bariera ochronna naskórka to większa ochrona skóry przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi oraz przed wysychaniem (olej z wiesiołka spotkać można także w postaci kapsułek, jak np. Oeparol).
Podsumowanie
Walka z trądzikiem to często proces długotrwały, wymagający konsekwencji i cierpliwości. Naturalne metody mogą stanowić skuteczne wsparcie w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zmian trądzikowych lub uzupełnienie konwencjonalnej terapii w przypadku cięższych postaci. Kluczem do sukcesu jest kompleksowe podejście - odpowiednia dieta, unikanie czynników zaostrzających, właściwa pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki. Pamiętaj, że każda skóra jest inna i to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u innej.
Niezależnie od wybranej metody, pamiętaj o systematyczności - to ona jest fundamentem skutecznej pielęgnacji skóry trądzikowej.
Sprawdź nasze: Kosmetyki do pielęgnacji twarzy
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć