Po 40 roku życia nasze ciało zaczyna wysyłać pierwsze sygnały o zmianach związanych z wiekiem. To dobry moment, aby zadbać o regularne i niezbędne w tym okresie badania profilaktyczne, które pomogą wykryć ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie. Wczesne wykrycie oznacza większe szanse na skuteczne leczenie i zachowanie dobrej jakości życia! A zatem jakie badania warto wykonać po 40 roku życia? Część z nich można wykonać samodzielnie przy pomocy dostępnych w aptekach testów do samokontroli.
Morfologia krwi z rozmazem
Morfologia krwi to podstawowe badanie, które dostarcza informacji o stanie naszego układu krwiotwórczego. Pozwala wykryć anemię, infekcje i związany z nim stan zapalny, zaburzenia krzepnięcia czy nawet choroby nowotworowe krwi. Badanie krwi powinno wykonywać się co najmniej raz w roku – to jedno z najbardziej podstawowych, a zarazem dostarczających mnóstwa ważnych informacji badanie.
Jeśli wyniki wskazują na niedobór żelaza, warto sięgnąć po preparaty żelaza dostępne w aptece, najlepiej w formie łatwo przyswajalnej (sprawdź np. Plusssz 100% Multiwitamina + Żelazo). Przy obniżonej liczbie białych krwinek pomocne mogą być też suplementy zawierające cynk, witaminę C i witaminy z grupy B.
Sprawdź też: Niedobór żelaza – objawy, skutki oraz jak szybko je uzupełnić
Lipidogram
Badanie profilu lipidowego jest kluczowe dla oceny ryzyka chorób serca i naczyń. Badanie pozwala sprawdzić poziom cholesterolu całkowitego, HDL, LDL oraz triglicerydów. Po 40 roku życia należy je wykonywać co najmniej raz w roku, a w grupach zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego (problemy kardiologiczne w rodzinie, wysoki poziom cholesterolu) – 2 lub 3 razy w roku.
W przypadku podwyższonego cholesterolu pomocne są preparaty z czerwonym ryżem drożdżowym (zawierają one monakolinę K – naturalną statynę – sprawdź np. Monolipid K), omega-3, berberyna czy też sterole roślinne (np. w postaci specjalnych margaryn lub maseł).
Poziom glukozy i HbA1c
Badanie poziomu cukru we krwi na czczo oraz hemoglobiny glikowanej HbA1c pomaga wykryć cukrzycę typu 2 lub stan przedcukrzycowy. HbA1c to wskaźnik, kótry pokazuje średni poziom glukozy z ostatnich 2-3 miesięcy. Pozwala on dokładniej określić, na jakim poziomie utrzymuje się stężenie cukru w organizmie w dłuższym odstępie czasu, co dla lekarzy stanowi niezwykle cenne źródło informacji o stanie zdrowia.
Przy podwyższonych wartościach glukozy warto rozważyć suplementy z chromem czy ekstraktem z morwy białej (sprawdź np. Insulan lub Doppelherz Aktiv Dla Diabetyków + Morwa). Preparaty z berberyną również wykazują działanie hipoglikemiczne, czyli obniżające poziom cukru we krwi.
Badanie funkcji tarczycy
Oznaczenie stężenia TSH, czyli hormonu tyreotropowego pozwala ocenić pracę tarczycy. Zaburzenia funkcji tego gruczołu są obecnie coraz częstsze, szczególnie u kobiet i szczególnie po 40 roku życia.
Przy niedoczynności tarczycy pomocne mogą być preparaty z jodem, selenem i tyrozyną (sprawdź np. Naturell Selen Organiczny). Warto również zadbać o suplementację witaminami z grupy B. Przy nadczynności kluczowa jest konsultacja z endokrynologiem, który w razie konieczności może zlecić niezbędne leczenie – dostępne wyłącznie na receptę.
Witamina D3
Niedobór witaminy D3 dotyka znaczną część społeczeństwa, szczególnie w Polsce, gdzie z racji niewystarczającej liczby dni słonecznych w roku synteza skórna tej witaminy nie zawsze jest wystarczająca. Witamina ta jest niezbędna dla zdrowia kości, układu immunologicznego i wielu innych procesów w organizmie.
Przy zbyt małych ilościach zaleca się suplementację witaminą D3, najlepiej w dawce 2000-4000 IU dziennie jeśli chodzi o osoby dorosłe (sprawdź np. Vigalex Max). Można też wybrać preparaty zawierające również witaminę K2, która wspomaga przyswajanie witaminy D3 i pozytywnie działa też na kości (sprawdź np. Ibuvit D3 4000 + K2 MK-7 Omega3).
Sprawdź też: Kiedy brać witaminę D? Czy trzeba przez cały rok?
PSA u mężczyzn
PSA to tak naprawdę antygen charakterystyczny dla prostaty. To wskaźnik, który pomaga wykryć nowotwory gruczołu krokowego. Mężczyźni po 40 roku życia powinni wykonywać to badanie raz w roku.
Przy podwyższonym PSA, po konsultacji z lekarzem, można rozważyć suplementy z saw palmetto, likopen czy cynk. Preparaty te mogą wspierać zdrowie prostaty (sprawdź nasze Leki i tabletki na prostatę i zapalenie prostaty).
Mammografia u kobiet
Kobiety po 40 roku życia powinny regularnie wykonywać mammografię w celu wczesnego wykrycia raka piersi. Zalecana częstotliwość badania to 1-2 lata. Aby pozytywnie wpływać na zdrowie i niwelować ryzyko rozwoju raka piersi (jak i innych nowotworów) można wspomagająco stosować preparaty z witaminą E, omega-3, kurkumą czy ekstraktem z zielonej herbaty. To naturalne antyoksydanty i substancje działające przeciwzapalnie.
Badanie ciśnienia tętniczego
Regularne pomiary ciśnienia krwi pozwalają wykryć nadciśnienie tętnicze, które często przebiega bezobjawowo. Pomiary należy wykonywać regularnie, najlepiej w domu. Przy lekko podwyższonym ciśnieniu pomocne mogą być preparaty z magnezem, potasem, ekstraktem z głogu czy koenzymem Q10. Ważne jest również ograniczenie soli w diecie, która jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego.
Podsumowanie
Regularne badania profilaktyczne po 40 roku życia to bez wątpienia najlepsza inwestycja w nasze zdrowie na przyszłość. Pamiętajmy, że suplementy i preparaty apteczne mogą wspomagać, ale nie zastąpią profesjonalnej pomocy medycznej i lekarskiej. Zawsze warto skonsultować wyniki badań z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie lub zaleci dalszą, niezbędną diagnostykę.
Sprawdź nasze: Zestawy do testowania
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 15 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 10 lat piastuje stanowisko kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć