Katar, kichanie i łzawienie oczu to objawy, które mogą wystąpić zarówno podczas przeziębienia, jak i reakcji alergicznej. Niejednokrotnie trudno jest odróżnić te dwa schorzenia, szczególnie gdy objawy są podobne. Umiejętność rozpoznania różnic między przeziębieniem a alergią pomoże w podjęciu odpowiedniego leczenia i szybszym powrocie do zdrowia.
Czym różni się przeziębienie od alergii - czas występowania
Jedną z najważniejszych wskazówek do odróżnienia przeziębienia od alergii jest czas wystąpienia objawów. Przeziębienia najczęściej dotykają nas w okresie jesienno-zimowym, gdy nasz organizm jest bardziej narażony na infekcje wirusowe. Spadek temperatury, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i osłabienie odporności sprzyjają rozwojowi infekcji górnych dróg oddechowych.
Z kolei objawy alergii najczęściej nasilają się wiosną i latem, gdy w powietrzu znajduje się większa ilość pyłków roślin. Jednak nie zawsze ta reguła się sprawdza. Alergia na roztocza kurzu domowego to przykład alergii całorocznej, która może dawać objawy przez cały rok - niezależnie od pory roku. Podobnie w sezonie letnim możemy się przeziębić na przykład w wyniku nadmiernego korzystania z klimatyzacji, która ochładza i wysusza powietrze.
Katar alergiczny czy katar przeziębieniowy?
Katar alergiczny, zwany też katarem siennym charakteryzuje się przede wszystkim obfitą, wodnistą wydzieliną z nosa. Wydzielina jest przejrzysta i może być bardzo uciążliwa. Często towarzyszy mu uczucie zatkania nosa oraz świąd błon śluzowych (sprawdź np. Hitaxa Metmin Spray lub Aleric Spray).
Katar w przebiegu przeziębienia początkowo również może być wodnisty, ale z czasem wydzielina staje się gęstsza i może przybierać żółtawą lub zielonkawą barwę. To oznacza, że do infekcji wirusowej dołączyła infekcja bakteryjna. Katar przeziębieniowy rzadziej powoduje też świąd nosa, a częściej uczucie suchości i podrażnienia błon śluzowych (sprawdź np. Sudafed XyloSpray HA lub Xylorin Spray).
Sprawdź też: Sienny katar – przyczyny, objawy i leczenie
Kichanie - alergia czy przeziębienie?
Kichanie jest objawem występującym zarówno podczas alergii, jak i przeziębienia, dlatego łatwo je pomylić. Jednak sposób kichania może dawać pewne wskazówki. Podczas alergii kichanie ma często charakter napadowy może występować seriami, szczególnie po kontakcie z alergenem.
Przy przeziębieniu kichanie jest zazwyczaj sporadyczne i nie ma charakteru napadowego. Jeśli podczas stosowania leków przeciwalergicznych (takich jak np. Contrahist Allergy lub Hitaxa Fast) kichanie ustępuje lub znacznie się zmniejsza, to silna wskazówka, że mamy do czynienia z alergią, a nie z infekcją górnych dróg oddechowych, czyli przeziębieniem.
Alergia a świąd nosa
Świąd nosa jest objawem bardzo charakterystycznym dla alergii. Uczucie swędzenia może być na tyle intensywne, że powoduje potrzebę ciągłego pocierania nosa. Z kolei podczas kataru infekcyjnego świąd nosa występuje znacznie rzadziej. Zamiast tego częściej odczuwamy suchość, pieczenie lub podrażnienie błon śluzowych nosa. Jeśli świąd nosa jest dominującym objawem, prawdopodobnie mamy do czynienia z reakcją alergiczną.
Łzawienie oczu
Łzawienie oczu to kolejny objaw, który częściej występuje podczas alergii niż przeziębienia. Oczy mogą być czerwone, opuchnięte i obficie łzawią. Często towarzyszy temu uczucie pieczenia lub świądu oczu. Natomiast podczas przeziębienia łzawienie oczu występuje rzadziej i zazwyczaj jest mniej intensywne. Jeśli głównym objawem jest właśnie łzawienie i zaczerwienienie oczu wraz z katarem, to prawdopodobnie mamy do czynienia z alergią, szczególnie jeśli objawy występują sezonowo.
Podwyższona temperatura ciała?
Podwyższona temperatura ciała jest objawem charakterystycznym dla przeziębienia i innych infekcji. Może wystąpić gorączka, stan podgorączkowy lub uczucie rozbicia i osłabienia organizmu. Natomiast podczas reakcji alergicznej temperatura ciała pozostaje prawidłowa. Nie występuje gorączka ani stan podgorączkowy. Jeśli wraz z katarem i kichaniem pojawia się podwyższona temperatura, to silna wskazówka, że mamy do czynienia z infekcją, a nie z alergią (sprawdź nasze Leki na gorączkę).
Podsumowanie
Odróżnienie przeziębienia od alergii wymaga obserwacji kilku kluczowych objawów i okoliczności ich wystąpienia. Najważniejsze różnice to: czas występowania objawów, charakter kataru, obecność świądu nosa i oczu oraz ewentualna podwyższona temperatura ciała. W przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, który pomoże w prawidłowym rozpoznaniu przyczyny dolegliwości i doborze odpowiedniego leczenia.
Sprawdź nasze: Leki na alergię bez recepty
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 15 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 10 lat piastuje stanowisko kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć