Problem wrastającego paznokcia to częsta przypadłość o dużej częstotliwości występowania, którą zwykle poprzedza niewłaściwe obcinanie paznokci. Nie jest to jednak jedyna przyczyna wrastania paznokcia, który może sprawiać duże dolegliwości bólowe, zwłaszcza jeśli to u dziecka wrastający paznokieć okaże się problemem. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? Jakie są sposoby na wrastające paznokcie? Jak dbać o płytki paznokcia, żeby uniknąć wrastających paznokci?
Przyczyną wrastania paznokci jest przeważnie nieprawidłowe obcinanie
Wrastające paznokcie to dość częsty problem, który dotyczy praktycznie każdej grupy wiekowej-nawet niemowlaków. Wrastający paznokieć to nic innego jak wrastanie płytki paznokcia w otaczającą paznokieć tkankę. Tego typu dolegliwości powoduje najczęściej nieprawidłowe przycinanie/zbyt głębokie wycinanie płytki paznokcia. To jest właśnie główną przyczyną wrastania paznokci stóp (bo problem wrastających paznokci dotyczy przede wszystkim stóp i największego palca-palucha).
Jakie są inne przyczyny wrastania paznokci i problemów z płytką paznokciową?
- zbyt duży i długotrwały ucisk na płytkę paznokciową (np. w wyniku noszenia zbyt ciasnych butów lub np. butów na wysokim obcasie)
- urazy mechaniczne (uszkadzają lub uciskają one płytkę paznokcia, przez co na krawędziach paznokcia zachodzą dogodne warunki do jego wrastania wgłąb fałdu paznokcia). Uszkodzona płytka paznokcia może dodatkowo ranić skórę wokół paznokcia
- szybki przyrost masy ciała-co skutkuje dużym naciskiem na stopy, a to sprzyja wrośnięciu płytki paznokcia w otaczającą ją tkankę skórną
- nieprawidłowa higiena stóp i okolicy paznokcia (przegrzewanie stóp, pocenie się stóp, grzybica stóp) - to wszystko może wywoływać wrastanie paznokcia i uszkadzać wał paznokciowy
- nieprawidłowe wycinanie paznokci (zbyt krótko obcięte paznokcie, zbyt zaokrąglone na brzegach-przez co brzeg paznokcia wrasta w skórę, nierówno spiłowane pilniczkiem)
- paznokcie rurkowate (w ich przypadku istnieje wysokie ryzyko, że będziemy mieli problem z wrastającymi paznokciami) lub posiadanie łamliwych paznokci, które mogą uszkadzać skórę wokół paznokcia i powodować nawet deformacje stóp
- długie palce u stóp
- deformacja stóp (chociażby płaskostopie)
- niektóre leki
- choroby, takie jak cukrzyca czy problemy z niedokrwieniem kończyn dolnych (problemy układu krążenia)
- intensywne uprawianie sportu i tym samym duże obciążenia dla paznokcia.
Wrastające paznokcie - objawy wrastającego paznokcia
Wrastające paznokcie większości z nas kojarzą się przede wszystkim jako dolegliwości bólowe. Wrastanie płytki paznokciowej wgłąb wałów paznokciowych skutkuje zwykle doznaniem bólu. Może on pojawiać się tylko podczas dotyku wrażliwego miejsca, a może też przyjmować charakter przewlekły, jeśli problem wrastających paznokci utrzymuje się od dłuższego czasu.
Wrastający paznokieć może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego w obrębie wałów paznokciowych, a zatem wrastający paznokieć objawy daje głównie w postaci zapalenia okolic paznokcia. Stan zapalny nie dość, że przyczynia się do odczuwania bólu i go potęguje, to jeszcze sprawia, że w miejscu wrastania paznokcia pojawia się zaczerwienienie, może dojść do rozrastania ziarniny i w konsekwencji do nadkażenia i rozwoju infekcji. Pojawia się wówczas wysięk ropny, który wymagać już może konkretnej farmakoterapii przeciwbakteryjnej (preparaty posiadające właściwości antyseptyczne i antybiotyki).
Sposoby na wrastający paznokieć - w tym domowe sposoby na wrastające paznokcie
Wrastające paznokcie to problem nie tylko natury higienicznej, ale też zdrowotnej. Nieleczone (zwłaszcza u chorych np. na cukrzycę) mogą prowadzić nawet do reakcji ogólnoustrojowych. Dlatego zgodnie ze starym przysłowiem - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak zatem zapobiec wrastaniu paznokci oraz jak zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia?
Przede wszystkim aby uniknąć wrastania paznokcia należy w odpowiedni sposób obcinać paznokcie, z zachowaniem określonych zasad i reguł. Chodzi przede wszystkim o to, aby paznokcie u stóp miały kwadratowe krawędzie i jak najmniej zaokrąglone brzegi paznokcia. Paznokcie powinny być obcinane na prosto, zgodnie z ich naturalnym kierunkiem wzrostu. Pozwoli to uniknąć stanu zapalnego i dolegliwości bólowych.
Aby zredukować prawdopodobieństwo wrastających paznokci i wrastania płytki paznokciowej wgłąb tkanek przypaznokciowych, warto pamiętać o noszeniu swobodnego i luźnego obuwia, przewiewnych skarpetek oraz unikaniu urazów stóp.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć
Chociażby dlatego, że wrastający paznokieć objawy ma dość uciążliwe (plus uczucie dyskomfortu), warto wypróbować domowe sposoby na wrośnięty paznokieć. Aby uchronić się przed wrastaniem paznokci, można moczyć nogi w wodzie z mydłem (w ciepłej wodzie, z dodatkiem mydła). Pozwala to zmiękczyć skórę wokół paznokcia i umożliwia łatwiejsze modulowanie jego kształtu.
Można też stosować okłady z lodu, które pozwolą na łatwiejsze wycięcie wrastającego paznokcia. Oprócz domowych sposobów w aptekach znajdziemy również preparaty apteczne, dedykowane na wrastające paznokcie.
Leczenie wrastających paznokci - jak zadbać o płytki paznokcia w momencie wrastania paznokcia?
Płytka paznokciowa i okolice wałów paznokciowych to główne miejsca, na które aplikuje się preparaty apteczne, dedykowane na wrastający paznokieć. Głównym celem ich działania jest zmiękczenie fałdów skórnych i płytki paznokcia, co ułatwia ewentualne wycięcie niepotrzebnych części paznokcia. Dodatkowo płyny i lakiery na wrastający paznokieć mogą wykazywać działanie antyseptyczne - zwłaszcza w sytuacjach, kiedy wrastający paznokieć utrzymuje się przez dłuższy czas, ryzyko rozwoju ewentualnej infekcji jest wysokie.
Wrastający paznokieć - metody chirurgiczne leczenia wrastającego paznokcia
W przypadku poważnych problemów dotyczących wrastających paznokci konieczna może być wizyta u lekarza specjalisty (np. podologa), który w zależności od nasilenia objawów zadecyduje, jakie leczenie wrastających paznokci wdrożyć. Możliwa może być plastyka wałów paznokciowych, która ułatwi prawidłowy wzrost płytki paznokciowej i łagodzi doskwierające dolegliwości bólowe. W przypadku mocno rozwiniętego problemu z wrastającym paznokciem konieczne może być chirurgiczne usunięcie części paznokcia (tzw. klinowe usunięcie płytki z boku wrastającego paznokcia) lub usunięcie macierzy z łożyskiem paznokcia. Umożliwi to w przyszłości w miarę prawidłowy wzrost płytki paznokciowej i uchroni przed ponownym wrastaniem.
Inne metody to np. uśmierzenie bólu i prawidłowe ukierunkowanie wzrostu paznokcia w przypadku tamponady. To nic innego jak specjalne opatrunki wkładane przez lekarza przy wrastającym paznokciu pod wrastającą część paznokcia, które mają za zadanie złagodzić stan zapalny, uśmierzyć ból i nadać właściwy kierunek wzrostu paznokciom, w obrębie których występuje problem wrastania paznokcia. Płytka paznokciowa ma wówczas możliwość wydłużania się w odpowiednim kierunku.
{%PRODUCTS_WIDGET%}
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć