Elektrolity to substancje mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wbrew temu, co może się wydawać ich rola jest kluczowa dla zdrowia każdego z nas. Sprawdź najważniejsze informacje, które pomogą Ci zrozumieć czym są elektrolity i jak dbać o ich odpowiedni poziom.
Elektrolity to mineralne energia organizmu
Elektrolity to jony mineralne, które niejako „przewodzą prąd elektryczny” w płynach ustrojowych. Należą do nich głównie sód, potas, chlor, wapń i magnez. Działają niejako jak małe baterie, które umożliwiają przekazywanie sygnałów elektrycznych między komórkami. Dzięki nim możliwy jest chociażby skurcz mięśni, przewodzenie impulsów nerwowych i utrzymanie prawidłowego rytmu serca!
Elektrolity regulują bilans wodny organizmu
Elektrolity odpowiadają także za utrzymanie odpowiedniej ilości wody w komórkach i przestrzeniach międzykomórkowych. Sód zatrzymuje wodę, podczas gdy potas pomaga w jej wydalaniu. Ta równowaga pomiędzy konkretnymi elektrolitami sprawia, że nasze tkanki są odpowiednio nawodnione, a ciśnienie krwi pozostaje w normie. Nie ulega zatem wątpliwości, że prawidłowy poziom elektrolitów jest dla naszego organizmu niezwykle ważny.
Sprawdź też: Wszystko o prawidłowym nawodnieniu organizmu
Elektrolity wpływają na pracę mięśni i serca
Każdy skurcz mięśnia, w tym najważniejszego jakim jest mięsień sercowy, wymaga obecności elektrolitów. Wapń inicjuje skurcz, magnez pomaga z kolei w rozluźnieniu mięśnia, natomiast potas i sód regulują przewodzenie impulsów. Niedobory mogą prowadzić do skurczów mięśni, osłabienia, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń rytmu serca (sprawdź nasze Leki i preparaty na skurcze mięśni).
Elektrolity tracimy podczas intensywnego wysiłku!
Podczas aktywności fizycznej - szczególnie długotrwałej i intensywnej - tracimy elektrolity głównie z potem. Pot zawiera znaczne ilości sodu i chloru. Po dłuższym treningu możemy stracić spore zasoby tych elektrolitów, dlatego też picie samej wody po intensywnym treningu może nie wystarczyć. Wskazane jest uzupełnienie utraconych elektrolitów (sprawdź. np. Plusssz Elektrolity Sport 100% Complex).
Upały zwiększają utratę elektrolitów!
Wysokie temperatury powodują zwiększone pocenie się, co prowadzi do większej utraty elektrolitów. W gorące dni organizm może wydalić z potem nawet 2-3 litry płynów wraz z cennymi minerałami. Dodatkowo w upale często tracimy apetyt, co zmniejsza dostarczanie elektrolitów z pożywieniem. Dlatego tak ważne jest odpowiednie i wystarczające nawadnianie w okresie lata, chociażby z dodatkiem tabletek musujących z elektrolitami (sprawdź np. Plusssz Elektrolity 100% Multiwitamina lub Zdrovit Litorsal).
Alkohol zakłóca gospodarkę elektrolitową
Alkohol działa moczopędnie i zwiększa wydalanie elektrolitów przez nerki. Dodatkowo zakłóca wchłanianie magnezu i innych minerałów w jelitach. Dlatego po spożyciu alkoholu często odczuwamy pragnienie i zmęczenie, co jest częściowo spowodowane zaburzeniem równowagi elektrolitowej.
Niedobory elektrolitów dają charakterystyczne objawy
Niedobór elektrolitów może objawiać się skurczami mięśni (szczególnie łydek), osłabieniem, bólami i zawrotami głowy oraz uczuciem zmęczenia. W przypadku większych niedoborów mogą wystąpić nudności, wymioty, a nawet zaburzenia rytmu serca. Warto wówczas możliwie szybko udać się do lekarza celem dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniej terapii.
Naturalne źródła elektrolitów w codziennej diecie
Elektrolity znajdują się w wielu produktach spożywczych. Banany, awokado i ziemniaki są bogate w potas. Produkty mleczne dostarczają z kolei wapń i magnez. Natomiast orzechy i nasiona to doskonałe źródło magnezu. Sól kuchenna dostarcza sód i chlor, ale trzeba uważać - jej nadmiar może być szkodliwy.
Preparaty apteczne dla całej rodziny!
W aptekach dostępne są specjalne preparaty elektrolitowe w postaci tabletek musujących, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Dla dorosłych dostępne są preparaty o standardowym stężeniu minerałów, dla seniorów często wzbogacone o witaminy z grupy B, a dla dzieci przygotowane w atrakcyjnych smakach owocowych z odpowiednio dostosowanymi dawkami minerałów (sprawdź np. Plusssz Junior Elektrolity Complex).
Prawidłowe uzupełnianie elektrolitów to klucz do zdrowia
Uzupełnianie elektrolitów powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Podczas codziennej aktywności wystarczy zbilansowana dieta. Po intensywnym treningu lub w upalne dni warto sięgnąć po preparaty elektrolitowe. Najlepiej wypijać je powoli, aby organizm mógł je optymalnie wykorzystać.
Sprawdź nasze: Elektrolity w saszetkach i tabletkach musujących
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 15 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 10 lat piastuje stanowisko kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć