Czym jest grypa? Grypa objawy i przyczyny
Grypa to ostra choroba zakaźna, wywoływana przez wirusy grypy typu A, B lub C. W przeciwieństwie do przeziębienia objawy grypy pojawiają się nagle i są znacznie bardziej intensywne. Jakie grypa ma objawy? Do głównych symptomów należą: wysoka gorączka (zwykle powyżej 38,5°C), silne bóle mięśniowe i stawowe, uczucie rozbicia, dreszcze, suchy i męczący kaszel oraz ból głowy. Charakterystyczne jest też uczucie wyczerpania i osłabienia, które może utrzymywać się nawet od kilku dni do 2 tygodni po ustąpieniu innych objawów.
Wirus grypy przenosi się głównie drogą kropelkową - podczas kaszlu, kichania czy nawet mówienia. Możliwe jest również zakażenie przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną osoby chorej. Dlatego tak ważna jest ewentualna izolacja osoby chorej od innych członków rodziny czy też unikanie osób chorych w miejscu pracy.
Zagrożenia i powikłania grypy
Nieleczona lub bagatelizowana grypa może prowadzić do szeregu poważnych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu. Do najczęstszych powikłań należą:
- Powikłania układu oddechowego (takie jak bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli – mogące przechodzić w formę przewlekłą, zapalenie zatok przynosowych czy też pogorszenie przebiegu astmy oskrzelowej)
- Powikłania kardiologiczne (a wśród nich zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca a w skrajnych przypadkach nawet zawał mięśnia sercowego u osób z grup ryzyka)
- Powikłania neurologiczne (tutaj mowa głównie o zapaleniu mózgu, zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych czy też zapaleniu nerwów obwodowych)
- Powikłania innych układów (takie jak niewydolność nerek, zapalenie ucha środkowego lub też zaostrzenie współwystępujących chorób przewlekłych).
Szczególnie narażone na powikłania są osoby z grup ryzyka. U seniorów śmiertelność z powodu powikłań pogrypowych może sięgać nawet kilku – kilkunastu procent. U kobiet w ciąży grypa zwiększa ryzyko poronienia i wad wrodzonych płodu.
Sprawdź też: Jak złagodzić bóle zatok i poprawić komfort oddychania?
Leczenie grypy – jakie leki na grypę?
Leczenie grypy można podzielić na kilka różnych etapów i sposobów. A to dlatego, że może to być i często powinno leczenie przyczynowe (czyli działamy na przyczynę, czyli na wirusa grypy) oraz leczenie objawowe (redukujące uciążliwość objawów, takich jak gorączka, ból, katar czy kaszel). Leki przeciwwirusowe dedykowane wprost przeciwko grypie dostępne są na receptę – chodzi tu o oseltamivir. Dawkuje się go przez 5 dni – najlepiej od razu po wystąpieniu objawów – nie później niż do 2 doby po pojawieniu się dolegliwości.
Bez recepty dostępne są leki zawierające inozyny pranobeks (np. Groprinosin Forte syrop). Z kolei do leków działających typowo na objawy zaliczyć można takie kategorie jak:
- Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe – w ich składzie znajduje się paracetamol (np. Apap Extra) lub ibuprofen (np. Ibuprom Max Sprint). Tego typu działanie wykazuje też kwas acetylosalicylowy, który podobnie jak ibuprofen redukuje też rozwijający się stan zapalny w organizmie.
- Leki przeciwkaszlowe – tutaj w składzie znaleźć można chociażby lewodropropizynę (np. w produkcie leczniczym Levopront) lub dekstrometorfan bądź kodeinę.
- Leki na mokry kaszel – mogą zawierać ambroksol (np. syrop Flavamed Max) lub bromoheksynę, albo też N-acetylocysteinę (np. produkt leczniczy ACC Optima).
- Leki na katar – redukujące obrzęk i redukujące uczucie zatkanego nosa. Tego typu leki na grypę zawierają zwykle oksymetazolinę lub ksylometazolinę (np. Xylorin aerozol lub Sudafed XyloSpray HA dla dorosłych i Sudafed XyloSpray HA dla dzieci).
W aptekach znaleźć można też leki złożone, działające na kilka objawów grypy. Zwykle działają one przeciwbólowo, przeciwgorączkowo, udrażniają nos i działają na kaszel. Przykładem może być chociażby produkt leczniczy Gripex Hot Max.
Sprawdź też: Jak radzić sobie z katarem? Poznaj sprawdzone sposoby na katar!
Leki na grypę to nie wszystko, czyli o czym jeszcze warto pamiętać?
W przypadku pojawienia się grypy nie można zapominać o odpoczynku – zwłaszcza w okresie występowania wysokiej gorączki i w momencie stopniowego powrotu do sił i aktywności fizycznej. Niezwykle ważne jest w okresie choroby odpowiednie nawodnienie, tj. minimum 2-3 litry wody w ciągu dnia i wspomaganie się ziołowymi naparami (np. z lipy czy też czarnego bzu).
Nie wolno też zapominać o właściwej diecie, która powinna być lekkostrawna i bogata w witaminy i minerały (np. cynk i selen oraz witaminę D i witaminę C). Wsparciem może być chociażby Ibuvit D3 4000, Ceviforte C 1000, Ascorvita w postaci tabletek musujących lub też Ascorutical w formie tabletek do połykania. Pamiętajmy też o regularnym wietrzeniu pomieszczeń.
Przeziębienie a grypa – podobieństwa i różnice
Wbrew pozorom przeziębienie a grypa to dwie różne jednostki chorobowe. Czym wyróżniają się obie choroby, a tym samym czym się różnią? Główne różnice między grypą a przeziębieniem to:
- Grypa – nagły początek, wysoka gorączka (>38,5°C), silne bóle mięśni i stawów, znaczne osłabienie, mniej nasilony katar i ból gardła. Może prowadzić do poważnych powikłań.
- Przeziębienie – rozwija się stopniowo, niewysoka gorączka lub jej brak, łagodne bóle mięśniowe, dominuje katar i ból gardła, ma łagodniejszy przebieg oraz rzadko powoduje powikłania.
Podsumowanie
Grypa to poważna choroba zakaźna, którą należy odróżniać od przeziębienia. Charakteryzuje się nagłym początkiem i intensywnymi objawami. Kluczowe jest wczesne rozpoczęcie leczenia, szczególnie u osób z grup ryzyka. Podstawą terapii są leki przeciwwirusowe i objawowe oraz odpoczynek. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub wystąpienia niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są coroczne szczepienia ochronne.
Sprawdź nasze: Tabletki i saszetki na przeziębienie i grypę
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć