Słabe krążenie krwi w nogach i uczucie ciężkich nóg to problemy, z jakimi zmaga się spora grupa osób - bez względu na wiek i płeć, choć zdecydowanie częściej tego typu dolegliwości dotykają kobiety. Warto wówczas wiedzieć, jak zadbać o poprawę krążenia, aby nieprzyjemne objawy złego krążenia nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu. Jak poprawić krążenie krwi w nogach i dlaczego w ogóle dochodzi do słabego krążenia krwi w kończynach dolnych?
Słabe krążenie i słaby przepływ krwi w nogach i rękach- skąd się biorą zimne nogi i zimne dłonie?
Jeśli mowa jest o słabym krążeniu krwi w obrębie kończyn dolnych, to bez wątpienia wiele osób zmaga się wówczas z problemem zimnych stóp, a także zimnych dłoni. W tego typu zaburzeniach krążenia krew nie może w wystarczającej ilości dotrzeć do najdalej oddalonych od serca tkanek, a takimi bez wątpienia są tkanki zlokalizowane na stopach oraz na dłoniach. W wyniku słabego krążenia nie docierają tam niezbędne dla prawidłowej pracy komórek składniki odżywcze oraz tlen. Tego typu zmiany w układzie krążenia wynikać mogą z różnorodnych przyczyn. Najczęstsze przyczyny słabego krążenia w kończynach dolnych to przede wszystkim: praca w pozycji siedzącej lub siedzący tryb życia, palenie papierosów, niektóre schorzenia (cukrzyca, niewydolność serca), itp. Ważnym czynnikiem ryzyka są także zmiany w budowie naczyń, wiążące się ze zmniejszeniem ich prześwitu. Winne temu są m.in. blaszki miażdżycowe i nadmiar cholesterolu w organizmie.
Problemy te sprawiają, że pojawiają się zaburzenia krążenia, które wywołują chociażby drętwienie kończyn i skurcze mięśni. Poza tym osoby takie borykają się z nieprzyjemnym uczuciem posiadania wychłodzonych stóp i dłoni. Dodatkowo objawy złego krążenia to także niekoniecznie na pierwszy rzut oka związane z tego typu problemami: wypadanie włosów, chromanie przestankowe, zawroty głowy, szumy uszne czy też łamliwe paznokcie. Konsekwencją nieleczonych problemów z krążeniem może być nawet udar mózgu czy też zwiększone ryzyko zawału serca.
Uczucie ciężkich nóg i tzw. zmęczone nogi - co to takiego i co możemy zaliczyć do oczywistych objawów?
Chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby terminu "ciężkie nogi" lub też "ociężałe nogi". Określenia te dość precyzyjnie charakteryzują objawy, jakie towarzyszą osobom zmagającym się z tego typu problemami. Uczucie ciężkich nóg to dolegliwość, którą przypisuje się zwykle schorzeniu, jakim jest przewlekła niewydolność żylna. Ciężkie i zmęczone nogi to zwykle efekt problemów z krążeniem żylnym w obrębie kończyn dolnych. Krew albo przesiąka częściowo przez naczynia do okolicznych tkanek (powodując obrzęki) i/albo ma problem z płynnym przepływem i ulega cofaniu w wyniku upośledzenia działalności zastawek w naczyniach krwionośnych. Jedną z konsekwencji ciężkich i ociężałych nóg są chociażby żylaki.
Jak jeszcze objawiają się problemy z ciężkimi nogami? Pojawiają się m.in. dolegliwości bólowe (ból nóg), ból kończyn dolnych i obrzęki, których konsekwencją są opuchnięte nogi. Pacjenci z tego typu problemami skarżą się na duży dyskomfort i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Ich naczynia żylne w kończynach dolnych są często powiększone, zasinione i zbyt mocno widoczne przez skórę. Wszystko dlatego, że w ich organizmie dzieje się coś niedobrego, co ma związek z nieprawidłowym przepływem krwi żylnej przez system naczyń krwionośnych w nogach.
Jakie przyczyny ma uczucie ciężkości nóg i zmęczone nogi?
Przyczyn problemów związanych z ciężkimi nogami może być mnóstwo. Bez wątpienia podłoże do pojawienia się tego typu dolegliwości stanowi nadciśnienie z obrębie naczyń żylnych. Skąd ono się bierze?
Przede wszystkim na uwagę zasługuje wspomniany już przy okazji słabego krążenia siedzący tryb życia. Spędzanie dużej ilości czasu w pozycji siedzącej sprawia, że w obrębie nóg dochodzi do zastoju krwi w żyłach, co wprost przekłada się na powstawanie wysięków, gdyż utrudniony jest odpływ krwi z żył w kierunku serca. W związku z tym spędzanie sporej ilości czasu w jednej pozycji uznaje się za jedną z głównych przyczyn problemów z tzw. ciężkimi nogami. Poza tym nadciśnienie żylne bardzo często dotyka osoby z nadwagą lub otyłością (zachodzą wówczas zmiany miażdżycowe w obrębie żył, dlatego też osoby z ryzykiem lub obecnością miażdżycy są w grupie ryzyka), a także palaczy czy też osoby obciążone genetycznie ryzykiem zachorowania na przewlekłą niewydolność żylną.
Jak poprawić słabe krążenie krwi i zniwelować zmęczenie nóg i ból nóg? Preparaty prosto z apteki, wspierające układ krążenia. Jak wygląda leczenie?
Jak poradzić sobie z dolegliwościami wynikającymi z problemów z ciężkimi i zmęczonymi nogami? W aptekach bez trudu znajdziemy liczne preparaty dedykowane tej dolegliwości. Tego typu produkty występują albo w formie preparatów stosowanych zewnętrznie na skórę (maści, żele, kremy) albo w postaci doustnych tabletek.
Do pierwszej grupy zaliczyć możemy żele i inne formy produktów na skórę, zawierające w swoim składzie np. wyciąg z oczaru wirginijskiego, heparynę, mentol, wyciąg z kasztanowca, itp. Pierwszy wymieniony składnik działa przeciwobrzękowo (uszczelnia naczynia krwionośne), zaś heparyna działa przeciwzakrzepowo (zmniejszając liczbę zakrzepów w obrębie naczyń żylnych). Mentol stosowany jest w tego typu preparatach celem działania chłodzącego (mentol zmniejsza także pośrednio ból w nogach) i przynosi szybką ulgę), zaś wyciąg z kasztanowca poprawia krążenie krwi.
Wśród doustnych form terapii wymienić należy produkty zawierające: diosminę (zmniejsza ciśnienie żylne i niweluje zastój krwi w żyłach), wyciąg z arniki górskiej (o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym), wyciąg z ruszczyka (pomaga poprawić krążenie w nogach krwi i działa przeciwobrzękowo).
Wśród "domowych sposobów" walki z ociężałymi nogami wymienić należy: leżenie z nogami uniesionymi do góry (upłynnia to odpływ krwi z żył) a także masaże polepszające krążenie w żyłach.
Profilaktyka dolegliwości w kończynach dolnych - aktywność fizyczna i zdrowa dieta przede wszystkim, aby zmęczone nogi nie stały się Twoim problemem!
Co zrobić, aby uniknąć problemu z ciężkimi nogami i krążeniem w kończynach dolnych? Ważna jest profilaktyka. Zbawienne mogą okazać się codzienne spacery i codzienna aktywność fizyczna. Wystarczy nawet pół godziny dziennie chodzenia, spacerowania, albo biegania. Może to być także pływanie. Wraz z wysiłkiem fizycznym powinny iść w parze także inne zmiany. Nie bez znaczenia jest też zdrowy tryb życia, uwzględniający zdrową dietę. Zbilansowana dieta powinna obfitować w warzywa i owoce, a także potrawy lekkostrawne i pozbawione dużej ilości tłuszczu. Należy wyzbywać się używek (alkoholu, papierosów, nierzadko też kawy). Picie alkoholu czy też palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko problemów z żyłami.
Podczas długiego czasu spędzonego na siedząco warto co jakiś czas robić sobie przerwy, wstać i przejść kilka kroków - aby usprawnić krążenie krwi w obrębie żył w nogach i uniknąć objawów ciężkich nóg. Konieczność długiego siedzenia upośledza swobodny odpływ krwi z nóg.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć