Alergia to problem, który wbrew pozorom dotyka ludzi praktycznie przez cały rok. Objawy alergii występują co prawda w większości przypadków wiosną i latem, niemniej jednak także jesienią i zimą problem ten nie znika. Dlatego warto wiedzieć, jaki lek na alergie wybrać, aby skutecznie poradzić sobie z doskwierającymi dolegliwościami. Co będzie pomocne w leczeniu alergii? Jaki lek stosuje się w leczeniu chorób alergicznych?
Z jakimi rodzajami alergii mamy do czynienia? Na jaką alergię cierpisz?
Alergia to grupa schorzeń, które obejmują różne rodzaje dolegliwości. Bezsprzecznie najczęstszą formą alergii jest alergiczny nieżyt nosa (tzw. katar sienny, ANN). Niedługo za nim plasuje się także alergiczne zapalenie spojówek. Tego typu schorzenia zalicza się do tzw. alergii wziewnych, których przyczyną są alergeny powietrznopochodne (wziewne). Z kolei skutkiem uczulenia na alergeny pokarmowe jest alergia pokarmowa, a także po części atopowe zapalenie skóry (AZS). Inną formą alergii jest także alergia kontaktowa, będąca skutkiem uczulenia na konkretne związki, np. w proszku do prania bądź w kosmetykach.
Przyczyną wymienionych wyżej przypadków alergii są alergeny, czyli związki wywołujące w organizmie odpowiedź alergiczną (będące przyczyną reakcji alergicznych). Wynika ona z tego, że układ immunologiczny danej osoby błędnie rozpoznaje daną cząsteczkę i traktuję ją jako wroga. Wśród najpopularniejszych alergenów wyróżnić należy przede wszystkim alergeny wziewne, takie jak sierść zwierząt czy też pyłki roślin. Pyłki roślin szczególnie mocno dają się we znaki wiosną i latem, pod postacią pyłków drzew i pyłków traw. Uczulenie na nie wymaga bezwzględnie stosowania leków przeciwalergicznych.
Najważniejsze objawy alergii (w tym objawy alergii wziewnej), czyli po czym rozpoznać alergię
Objawy uczulenia zależeć będą po części od rodzaju alergii, z jakim mamy do czynienia. W przypadku alergicznego nieżytu nosa będzie to przede wszystkim swędzenie nosa (błony śluzowej nosa) i zatkany nos poprzez obrzęk błony śluzowej nosa. Dodatkowo pojawić się może kichanie i łzawienie oczu. To z kolei przypisane jest przede wszystkim alergicznemu zapaleniu spojówek (niemniej jednak bardzo często towarzyszy katarowi siennemu). W przypadku błony śluzowej nosa pojawia się także jej przekrwienie i nierzadko podrażnienie.
Objawami alergii skórnych i pokarmowych jest zwykle świąd skóry i pojawiające się na niej zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie skóry i wysypki skórne. Do nieprzyjemnych objawów alergii pokarmowej zaliczyć też należy problemy w obrębie układu pokarmowego, wynikające z uczulenia na konkretny składnik pożywienia. Te wszystkie, różne objawy składają się razem na obraz szeroko pojętej alergii, która w obecnych czasach stała się już jedną z chorób cywilizacyjnych.
Do nietypowych objawów alergii należą także bóle głowy i zawroty głowy. Jeśli nie wiesz, z jakiego powodu pojawiają się u Ciebie takie dolegliwości najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego lub skonsultuj się z farmaceutą.
Leki przeciwhistaminowe - najlepsze w przypadku alergii. Na czym polega ich działanie?
Jakie są rekomendowane leki I wyboru na alergię? Takie leki na alergię to przede wszystkim leki antyhistaminowe. Leki przeciwhistaminowe to skuteczne leki, które pomogą w łagodzeniu objawów alergii towarzyszących różnym rodzajom alergii. Co do zasady działają one na receptory histaminowe w organizmie, uniemożliwiając im łączenie się z histaminą. A histamina to nic innego jak substancja, która odpowiedzialna jest za większość uciążliwych objawów. Tym samym leki przeciwhistaminowe zmniejszają ilość wydzieliny w nosie i jamie ustnej, łagodzą świąd i swędzenie skóry, zmniejszają uciążliwość łzawienia oczu i częściowo odblokowują zatkany nos. Dzięki temu ułatwiają codzienne funkcjonowanie, blokując rozwój reakcji alergicznej.
Wśród leków przeciwhistaminowych wymienić należy leki I generacji i leki przeciwhistaminowe II generacji. W praktyce wykorzystuje się przede wszystkim działanie przeciwalergiczne leków przeciwhistaminowych II generacji, gdyż mają one mniej działań niepożądanych i odznaczają się znikomą liczbą interakcji z innymi lekami. Stosowane są zarówno w przypadku alergicznego zapalenia spojówek, jak i alergicznego nieżytu nosa.
Jakie leki przeciwalergiczne w leczeniu objawów alergii wybrać? Jakie leki na alergię bez recepty pomogą w przypadku alergii w nosie, a jakie na łzawienie oczu?
W leczeniu alergii wykorzystuje się przede wszystkim wspomniane leki przeciwhistaminowe II generacji. Tego typu leki na alergię bez recepty z łatwością otrzymać można w każdej aptece - zarówno w formie tabletek, jak i w formie sprayu do nosa czy też kropli do oczu. Krople do oczu wskazane są szczególnie w przypadku alergii ocznej (łzawienie oczu, pieczenie oczu). Z kolei leki na alergię w postaci tabletek można stosować przy każdym rodzaju alergii. W leczeniu alergicznego nieżytu nosa w aptekach spotkać można przede wszystkim leki i tabletki na alergię zawierające cetyryzynę, loratadynę, desloratadynę, feksofenadynę i od niedawna bilastynę. Tabletki na alergię różnią się w zależności od długości działania i ewentualnych wskazań wiekowych. Np. w przypadku dzieci, wśród leków przeciwalergicznych, które można stosować u dzieci wymienić należy np. desloratadynę, która w postaci tabletek w dawce 2,5mg może być stosowana u dzieci powyżej 6 roku życia, a dostępna w syropie - już od 2 roku życia.
Jakie leki wybrać zaś w przypadku karmienia piersią? Dla kobiet karmiących piersią dobrym wyborem będzie loratadyna, która jest chyba najlepiej przebadaną substancją pod tym kątem. W okresie karmienia piersią można też zastosować cetyryzynę, która choć w niewielkim stopniu przenika do mleka matki, to ilość ta jest zbyt mała, aby wywołać jakiś efekt terapeutyczny. W okresie karmienia piersią można też zastosować na skórę dimetinden w postaci żelu - ważne jednak, aby ograniczyć się do niewielkich obszarów skóry.
Czy tylko lek przeciwhistaminowy II generacji? Co jeszcze można znaleźć w aptekach?
W przypadku alergii pomocny będzie nie tylko lek przeciwhistaminowy. W kontekście alergicznego nieżytu nosa i blokady nosa, która mu towarzyszy pomóc mogą także donosowe glikokortykosteroidy w postaci aerozolu do nosa. Ich efekt działania pojawia się zwykle po upływie około 2 tygodni, ale stosowane systematycznie pozwalają normalnie oddychać. Aby uzyskać szybki efekt odetkania nosa czasami niezbędne będzie sięgnięcie po leki sympatykomimetyczne (ksylometazolina, oksymetazolina) dostępne bez recepty w postaci aerozolu lub kropli do nosa. Dostępne są także tabletki, zwykle stosowane na katar - choć krótkotrwale mogą pomóc także i w tym przypadku. Należy pamiętać jednak, że wśród działań niepożądanych kropli z sympatykomimetykami jest tzw. polekowy nieżyt nosa, jeśli stosujemy je niezgodnie z wytycznymi (powyżej 7 dni).
Dobrym rozwiązaniem dla alergików są krople nawilżające do oczu, a także płukanki do nosa i woda morska do nosa, które pozwalają oczyścić nos z alergenów. Niektórzy stosują też maseczki z filtrami hepa, które wyłapują zanieczyszczenia i alergeny. Znajdują się one także w oczyszczaczach powietrza, które można zainstalować w domu.
Na jakie ewentualne skutki uboczne uważać? Kiedy zaleca się zachować szczególną ostrożność?
Niektóre leki przeciwhistaminowe - zwłaszcza I kategorii, takie jak klemastyna i hydroksyzyna mogą powodować senność i zaburzać zdolność koncentracji. Większość leków przeciwalergicznych II generacji ma niskie ryzyko tego typu zaburzeń. Niemniej jednak o nasileniu efektów ubocznych mogą decydować czynniki indywidualne, dlatego też w przypadku chęci prowadzenia pojazdów mechanicznych warto zawsze wcześniej wypróbować daną substancję i skonsultować się z farmaceutą bądź lekarzem. Jeśli przyjmowaniu leków na alergię towarzyszy Ci uczucie senności - możesz spróbować przyjmować tabletki wieczorem. Zaleca się tak, gdyż rano nie powinny one wówczas wywierać już tak dużego wpływu sedatywnego, a będą jedynie działać przeciwalergicznie.
Który lek wśród leków dostępnych bez recepty to najsilniejszy lek przeciwalergiczny? Jakie są najpopularniejsze leki na alergię?
W nieżycie nosa, w alergicznym zapaleniu spojówek i innych rodzajach alergii stosuje się różne substancje przeciwalergiczne. O tym, jaki lek stosuje się na konkretne objawy decyduje przede wszystkim pacjent. Wszystkie substancje przeciwhistaminowe II generacji wykazują podobne działanie i skuteczność. Warto zatem wypróbować, która najlepiej sprawdzi się u Ciebie. Dostępne w aptekach tabletki na alergię to chociażby: Allegra, Allertec, Hitaxa Fast, Aleric Deslo, Contrahist Allergy, Zyrtec, Amertil Bio. Są one niezwykle pomocne w walce z alergenami i zaleca się ich stosowanie w przypadku występowania alergicznego zapalenia spojówek i alergicznego nieżytu nosa. Pomogą w łagodzeniu objawów i walce z alergenami.
Leki na alergię występują czasami w dwóch dawkach - pamiętaj o tym!
Chodzi o fakt obecności w aptekach leków dla dorosłych oraz dla dzieci. Dokonując zakupu w aptece farmaceuta z pewnością zapyta Cię dla kogo dedykowany jest dany preparat. Zwracaj uwagę jednak dokonując zakupu w internecie, abyś otrzymał lek przeznaczony dla właściwej grupy wiekowej.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć