Suche oczy - najczęstsze przyczyny
Suchość oczu to powszechny problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku. Zespół suchego oka to stan, w którym oczy nie produkują wystarczającej ilości łez lub gdy łzy parują zbyt szybko. Łzy pełnią kluczową funkcję w utrzymaniu zdrowia oczu — nawilżają, odżywiają, chronią przed infekcjami i usuwają drobne zanieczyszczenia. Kiedy tego naturalnego mechanizmu ochronnego brakuje, pojawia się dyskomfort (często określany jako piasek pod powieką).
Do najczęstszych przyczyn suchości oczu należą czynniki środowiskowe (suche powietrze – zwłaszcza w ogrzewanych pomieszczeniach w sezonie grzewczym, klimatyzacja, wiatr, dym, zanieczyszczenia środowiska i długotrwała praca przy monitorze), czynniki zdrowotne (wraz z wiekiem zmniejsz się ilość wytwarzanych łez) oraz takie kwestie, jak noszenie soczewek kontaktowych, operacje oczu czy też działanie niektórych leków – np. leków przeciwhistaminowych oraz leków na nadciśnienie).
Jak radzić sobie z suchością oczu? Najlepsze krople na suche oczy
Podstawowym i najskuteczniejszym sposobem łagodzenia objawów suchego oka są sztuczne łzy w postaci kropli. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, ale nie wszystkie mają taki sam skład i właściwości. Czym powinny charakteryzować się najlepsze krople na suche oczy? Powinny zawierać chociaż jeden z poniższych składników:
- Kwas hialuronowy (hialuronian sodu) – to podstawa dobrych kropli. Ta substancja ma wyjątkowe właściwości nawilżające i wiążące wodę. Tworzy na powierzchni oka cienką, ochronną warstwę, która długo utrzymuje wilgoć. Im wyższe stężenie kwasu hialuronowego, tym dłuższe i intensywniejsze nawilżenie (np. krople Hialeye 0,4% lub Starazolin HydroForte)
- Trehaloza – naturalny składnik o właściwościach ochronnych dla komórek. Pomaga chronić powierzchnię oka przed wysuszeniem i uszkodzeniami oksydacyjnymi. Jest szczególnie cenna dla osób z przewlekłą suchością oczu (obecna m.in. w kroplach Hialeye Duo).
- Inne pomocne składniki: glicerol – nawilża i łagodzi podrażnienia, ektoina – chroni komórki przed czynnikami stresowymi, dekspantenol – wspiera regenerację tkanek oczu i nawilża (obecny np. w kroplach Starazolin Suche i Podrażnione Oczy)
Przy wyborze kropli warto zwrócić uwagę na ich lepkość. Preparaty bardziej lepkie (np. z wyższym stężeniem kwasu hialuronowego) zapewniają dłuższą ulgę, ale mogą chwilowo zaburzać ostrość widzenia. Krople mniej lepkie są wygodniejsze w stosowaniu w ciągu dnia.
Sprawdź też: Drgająca powieka – przyczyny i jak temu zaradzić?
Jak i kiedy stosować krople na suche oczy?
Właściwe stosowanie kropli na suche oczy jest kluczem do skutecznego łagodzenia dolegliwości. W przypadku łagodnej suchości oczu wystarczy stosowanie 2-3 razy dziennie. Natomiast przy nasilonych objawach można używać kropli nawet co 2-3 godziny. Krople na suche oczy można stosować długotrwale, bez ryzyka uzależnienia czy osłabienia naturalnej produkcji łez.
Przed zastosowaniem kropli na suche oczy umyj dokładnie ręce. Następnie delikatnie odchyl dolną powiekę, tworząc niejako kieszonkę. Zakraplaj 1-2 krople, unikając dotykania oka końcówką butelki. Potem zamknij oko na kilka sekund, aby krople rozprzestrzeniły się równomiernie.
W aptekach dostępne są także krople bez konserwantów: Szczególnie polecane są preparaty bez konserwantów, które eliminują ryzyko dodatkowych podrażnień. Krople bez konserwantów są szczególnie zalecane dla osób z wrażliwymi oczami, stosujących soczewki kontaktowe lub potrzebujących częstego zakraplania (np. Hialeye Free 0,4%).
Sprawdź także: Kwas OMEGA-3 – czym jest, za co odpowiada, gdzie go znajdziemy?
Domowe sposoby na nawilżenie oczu
Poza stosowaniem kropli, ale też stosując już jakiś konkretny preparat możesz wprowadzić proste metody, które pomogą złagodzić suchość oczu w warunkach domowych. O co dokładnie chodzi?
- Nawilżanie powietrza (używaj nawilżaczy powietrza – zwłaszcza w sezonie grzewczym, regularnie wietrz pomieszczenia)
- Odpoczynek dla oczu (rób przerwy pracując przed monitorem, staraj się także częściej mrugać podczas pracy przy urządzeniach elektronicznych)
- Kompresy (ciepłe kompresy pomagają uwolnić zalegające w gruczołach Meiboma substancja, co poprawia jakość tzw. filmu łzowego. W aptekach spotkać można gotowe kompresy na oczy)
- Dieta (staraj się pić co najmniej 2 litry wody dziennie, włącz do diety kwasy tłuszczowe omega-3 obecne m.in. w rybach morskich i orzechach włoskich – możesz też skorzystać z preparatów dostępnych w aptekach, np. Naturell Omega-3 1000. Jedz produkty bogate w witaminę A, np. marchewki)
- Ochrona oczu (noś okulary przeciwsłoneczne – zwłaszcza w wietrzne dni. Pracując przy komputerze możesz zakładać specjalne okulary do pracy przy komputerze).
Podsumowanie
Suchość oczu, choć uciążliwa, jest dolegliwością, z którą można skutecznie sobie radzić. Pomóc w tym mogą krople na suche oczy – krople nawilżające – które złagodzą suchość i podrażnienie w oczach. Najlepiej, jak będą one zawierały kwas hialuronowy (hialuronian sodu). Wybierając konkretne krople można wybrać preparat bez konserwantów – zwłaszcza, jeśli stosujemy soczewki kontaktowe. Poza tym pomóc mogą także domowe sposoby i unikanie dodatkowe podrażniania oczu (np. suchym powietrzem lub poprzez wiatr). To wszystko razem sprawi, że problem suchych oczu przestanie być uciążliwy.
W przypadku nasilonych i długotrwałych dolegliwości (zwłaszcza przy braku poprawy po zastosowaniu kropli nawilżających – kropli na suche oczy – warto rozważyć wizytę u okulisty, który dokładnie oceni przyczynę tego problemu.
Sprawdź nasze: Krople do oczu
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć