Masz problem z nadmierną utratą włosów na głowie? Doskwiera Ci uciążliwe wypadanie włosów, a co gorsza nie wiesz, jak powstrzymać wypadanie włosów? Zastanawiasz się, co jest przyczyną wypadania włosów na głowie? Z tego artykułu dowiesz się, z czego może wynikać wzmożone wypadanie włosów, jakie są przyczyny wypadania włosów, jak wygląda zapobieganie wypadaniu włosów i jak zahamować wypadanie włosów.
Czym są włosy i jak wygląda cykl życia włosa, czyli co poprzedza wypadanie włosów
Włosy to stwardniałe wytwory naskórka, które występują na skórze człowieka, zwłaszcza na skórze głowy. Włosy składają się z wystającej ponad skórę łodygi włosa, natomiast w skórze znajduje się umiejscowiony wewnątrz mieszków włosowych korzeń włosa, zakończony cebulką. To właśnie ten element odpowiada w głównej mierze za kondycję włosów na głowie.
Na skórze głowy znajduje się w przybliżeniu około 150 tysięcy włosów. Warto jednak wiedzieć, że znajdują się one w różnych cyklach życiowych. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że wzrost włosów następuje w nieprzerwanie na skórze głowy, gdzie jednocześnie znajdują się włosy w fazie wzrostu włosa (około 80% włosów na głowie jest w tej fazie), w fazie skracania i w fazie wypadania włosów (tzw. telogenu, który obejmuje nawet 15% wszystkich obecnych na głowie włosów).
Fizjologiczne wypadanie włosów czy już nadmierne wypadanie włosów?
Wypadanie włosów, wbrew temu co się powszechnie uważa, jest do pewnego momentu zjawiskiem normalnym i fizjologicznym. Ma to związek z „wymianą” włosów na nowe i zastępowaniem starych włosów włosami młodszymi. Dlatego też nie należy bać się przerzedzenia włosów czy też zbytniej utraty włosów w sytuacji, kiedy dziennie nie wypada nam więcej niż 100 - 150 włosów. Natomiast jeśli podczas mycia skóry głowy bądź podczas czesania włosów, zauważymy większą niż dotychczas ilość włosów to bezsprzecznie, powinniśmy się tym tematem bardziej zainteresować. Zwłaszcza jeśli jednocześnie dotknie nas jedna z możliwych przyczyn wypadania włosów.
Przyczyny wypadania włosów, czyli czym może być spowodowany nasilony proces wypadania włosów?
Wypadanie włosów ze skóry głowy zawsze musi być czymś spowodowane. Bez wątpienia proces wypadania włosów i sam problem wypadania włosów uzależniony jest od kondycji włosów. Osłabienie włosów i wypadanie włosów mogą mieć tę samą przyczynę. Dlatego też niezwykle ważne są składniki odżywcze, dzięki którym włosy stają się mocne i odporne na wypadanie. Każda dieta uboga w niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa składniki odżywcze może być przyczyną wypadania włosów (jedyną lub jedną z kilku).
Jakie składniki odżywcze wzmacniające włosy i mieszek włosowy powinny znaleźć się w diecie? Należy pamiętać, że dobrze odżywione mieszki włosowe pozwalają w dużej mierze zapobiec wypadaniu włosów i pozwalają na zahamowanie utraty włosów w sytuacji, gdy nie są obecne inne, ewentualne przyczyny wypadania włosów. Wśród niezbędnych witamin i minerałów należy wymienić witaminy z grupy b, witaminę A, witaminę E i witaminę C. Nie należy także zapominać o cynku, selenie czy też żelazie. Niedobory witamin i minerałów to jedna z podstawowych przyczyn wypadania włosów, zwłaszcza u osób stosujących różnego rodzaju diety.
Nadmierne wypadanie włosów a zaburzenia hormonalne
Wypadające włosy i niepokojące nas przerzedzenie włosów powodujące nieestetyczną utratę włosów bardzo często wynika z zaburzeń hormonalnych. Nadmierna utrata włosów może być wprost powiązana z nadmiarem lub niedoborem (spadkiem ilości) niektórych hormonów (np. kiedy występują choroby tarczycy, takie jak niedoczynność tarczycy). W kontekście kobiet tego typu problemy obserwuje się w okresie menopauzy (kiedy spada ilość estrogenów) oraz po ciąży lub po odstawieniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych, kiedy to szczególnie uwidaczniają się zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Szczególnie widoczna jest zmniejszona gęstość włosów i uciążliwe przerzedzenie włosów w okresie od miesiąca do pół roku po urodzeniu dziecka. Czasami przyjmuje ono formę łysienia telogenowego (tzw. telogenowe wypadanie włosów).
Wypadające włosy mogą być też przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu 5-alfa-reduktazy. To enzym, który w organizmie odpowiada za przekształcanie testosteronu do DHT. DHT to silniejsza odmiana testosteronu, która negatywnie oddziałuje na mieszki włosowe i tym samym skraca czas życia włosów. Tego typu zmiany określa się jako łysienie androgenowe. Łysienie androgenowe może dotyczyć nawet 40-50% wszystkich przypadków obejmujących wypadanie włosów u kobiet i u mężczyzn. Z łysieniem androgenowym wiąże się także powstawanie cieńszych i krótszych włosów.
Jaka jeszcze może być przyczyna wypadania włosów? Wypadanie włosów - czynniki ryzyka.
Wypadanie włosów spowodowane może być wieloma różnorodnymi czynnikami. A zatem czemu jeszcze wypadają włosy z owłosionej skóry głowy?
- choroby owłosionej skóry głowy - mogą osłabiać kondycję włosów i skórę głowy, przez co powodować wypadanie włosów. Włosy wypadają m.in. na skutek grzybicy skóry głowy, łuszczycy, łupieżu. Nie pomaga w tym także łojotokowe zapalenie skóry głowy.
- choroba autoimmunologiczna, np. choroba Hashimoto czy też reumatoidalne zapalenie stawów. Chorobą autoimmunologiczną jest chociażby łysienie plackowate. Łysienie plackowate odznacza się charakterystycznymi plamami na skórze głowy pozbawionymi włosów.
- choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, choroby wątroby czy też choroby nerek.
- nieodpowiednie przeprowadzenie stylizacji włosów (z wypadającymi włosami mamy do czynienia kiedy zachodzi niewłaściwa pielęgnacja, taka jak zbyt częste farbowanie włosów, suszenie czy też używanie do płukania włosów nieodpowiednich kosmetyków).
- wpływ przyjmowanych leków - warto pamiętać, że leki immunosupresyjne, przeciwzakrzepowe, przeciwdepresyjne czy nawet niektóre przeciwgrzybicze mogą nasilać wypadanie włosów lub powodować przerzedzenie włosów.
- z nadmierną utratą włosów związany jest też stres i skutki jego oddziaływania na włosy i skórę głowy - szczególnie, gdy ma on charakter przewlekły bądź dojdzie do jednorazowego, ale bardzo silnego wydarzenia skutkującego powstaniem silnego stresu (np. śmierć bliskiej osoby).
- używki, takie jak papierosy czy chociażby nadużywanie alkoholu.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów i wydłużyć cykl życia włosa?
Wypadające włosy to bez wątpienia duże utrapienie, zwłaszcza dla kobiet. Znając już jednak przyczyny, przez które utrata włosów staje się faktem, możemy częściowo powstrzymać wypadanie włosów, niwelując główne czynniki ryzyka. Jak zatem powstrzymać wypadanie włosów? Aby zmniejszyć nadmierną utratę włosów i ograniczyć proces wypadania włosów w obrębie skóry głowy warto zadbać o wzmocnienie mieszków włosowych. Jak zadbać o kondycję mieszków włosowych i tym samym o kondycję włosów? Zapewnij swoim włosom odpowiedni poziom witamin i minerałów (zwłaszcza, jeśli chodzi o witaminy z grupy b). Z kolei, aby lepiej odżywić cebulki włosów, zaleca się przeprowadzać masaż skóry głowy, który poprawi ukrwienie, a tym samym zwiększy przepływ krwi i ilość dostarczanych składników odżywczych.
Aby zwiększyć grubość włosa i spowodować przyspieszenie porostu nowych włosów warto skorzystać z możliwości, jakie daje nam natura. Korzeń łopianu, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna czy też brzoza to doskonałe produkty, które wspomogą w walce z wypadającymi włosami. Na szczególną uwagę zasługuje korzeń łopianu, z którego pozyskiwany jest olej, który nakłada się na skórę głowy. Z kolei do mycia skóry głowy i płukania włosów przydadzą się delikatne szampony na bazie skrzypu i pokrzywy. Zmniejszą one problem utraty włosów i mogą wpłynąć na odrost włosów.
Jak jeszcze walczyć z nadmierną utratą włosów - czy utrata włosów może być odwracalna?
Wiemy już, że wypadanie włosów przyczyny może mieć różne. Wypadają włosy wtedy, kiedy pojawiają się zaburzenia hormonalne, kiedy nadmiernie i nieodpowiednio przeprowadzamy farbowanie włosów, kiedy do stylizacji włosów używamy nadmiaru nieodpowiednich kosmetyków, itp. Poza wspomnianymi wyżej czynnościami konieczne może być czasami wdrożenie leczenia farmakologicznego. Szczególnie jest ono nierzadko niezbędne u osób mających łysienie androgenowe. Stosuje się wówczas minoksydyl, który powinno się używać przez dłuższy czas (efekty najlepiej są widoczne po upływie 12 miesięcy).
Pomocne także mogą okazać się suplementy diety na przyspieszenie porostu włosów i do zahamowania wypadania włosów. Zawierać mogą one biotynę, zestaw witamin z grupy B, cynk, selen, krzem i żelazo. Wzmacniają one korzeń włosa i zmniejszają ryzyko utraty włosów. Dodatkowo, aby zmniejszyć wypadanie włosów, nie należy zapominać o tym, że z mieszkiem włosowym nierozerwalnie związana jest kondycja włosów. Nie należy zatem stosować preparatów, które w przypadku pojawienia się problemów obejmujących wypadanie włosów mogłyby zatkać mieszki włosowe. Takie preparaty często nakłada się na jeszcze mokre włosy. W celu sprawdzenia, czy taki problem występuje najlepiej udać się do trychologa.
Nagminnie wypadające włosy - jak ratować skórę głowy przed przeszczepem włosów?
Intensywnie wypadające włosy powodują mocne przerzedzenie włosów aż do momentu, w którym zaczyna być wyraźnie widać skórę głowy. Brak podjęcia leczenia może skutkować nieodwracalną utratą włosów, po której zostaje już tylko przeszczep włosów. Warto jednak wiedzieć, że przeszczep jest już ostatecznością. Aby go uniknąć, należy bezwzględnie stosować się do wymienionych wyżej wskazówek. Niestety osoby, u których uwarunkowania genetyczne stymulują konkretny rodzaj wypadania włosów tego typu zabieg na wypadające włosy, może być koniecznością.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć