Wraz z wiekiem nasz organizm jest w stanie wyprodukować coraz mniej kolagenu, a stymulacja włókien kolagenowych jest coraz trudniejsza. Dlatego pierwsze ubytki kolagenu i pojawienie się zmarszczek bywa nieuniknione. O ile nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesów starzenia, o tyle możemy próbować je opóźnić, m.in. poprzez dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości kolagenu z zewnątrz.
W tym celu niektórzy z nas stosują suplementację. Czym jest kolagen i jakie pełni funkcje? Na co zwrócić uwagę, wybierając kolagen w formie suplementu? Sprawdź!
Czym jest kolagen i jakie spełnia funkcje?
Kolagen (nazywany białkiem młodości) to białko, które stanowi około 30 procent wszystkich białek w organizmie człowieka. Nasze organizmy mają zdolność do syntezy kolagenu.
Kolagen jest też jednym z głównych składników tkanki łącznej, to swego rodzaju spoiwo, budulec skóry, kości, chrząstek, ścięgien i zębów, czy nawet naczyń krwionośnych i rogówek. Jego główna rola to udział w regeneracji tkanek. Może odpowiadać też za sprężystość i jędrność skóry (zapewnia młody wygląd naszej skórze).
Z czasem włókna kolagenowe zanikają, a ubytki kolagenu sprawiają, że na naszej skórze pojawiają się zmarszczki i staje się ona coraz bardziej wiotka. Tempo zmian bywa różne i może zależeć m.in. od ekspozycji na słońce czy predyspozycji genetycznych. Wpływ na szybkość zachodzenia zmian w naszym organizmie ma również prowadzony styl życia czy stosowanie używek, takich jak np. papierosy.
Rodzaje kolagenu
Kolagen dzieli się na 28 typów podstawowych, występujących w różnych częściach organizmu i charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Spośród najważniejszych typów wyróżnić można:
- Typ I - to najpowszechniejszy rodzaj kolagenu, który obecny jest w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach oraz w tkance tworzącej blizny.
- Typ II - to kolagen występujący w chrząstkach stawowych.
- Typ III - produkowany jest przez fibroblasty, występuje w mięśniach i naczyniach.
- Typ IV - znajdziemy go w błonie podstawnej.
- TYP V - znajdziemy go w tkankach na krawędzi blizn. Jest dopełnieniem kolagenu typu I.
- Typ VI - podobnie jak kolagen typu V, obecny jest na granicach blizn.
- Typ VII - znajduje się nie tylko na tętnicach, ale i w skórze.
- Typ VIII - uczestniczy w tworzeniu błon śluzowych, żył i tętnic.
- Kolagen typu IX, X, XI – występuje w chrząstkach wraz z kolagenem typu II.
Oprócz tego istnieje wiele różnych innych typów kolagenu. Każdy z nich pełni inną funkcję w jednym lub w kilku miejscach w organizmie. Ponadto kolageny można zaliczyć do dwóch grup: kolagenów włóknistych oraz niewłóknistych. Te pierwsze nadają tkankom formę i zapewniają im stabilność. Z kolei drugie mocują naskórek do skóry właściwej.
Niedobór kolagenu - skutki niedoboru kolagenu
Wiemy już, że synteza kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem. Niedobór kolagenu może wystąpić także w przypadku obciążeń mechanicznych, zmian hormonalnych oraz niektórych chorób.
Ubytki kolagenowe mogą objawiać się poprzez zmarszczki mimiczne w okolicach oczu, łamliwe paznokcie, cienkie włosy, ból ścięgien i mięśni oraz wolniejsze dochodzeniem do siebie po przebytych kontuzjach. Zmniejszoną produkcję kolagenu najszybciej możemy zauważyć jednak po zmianie kondycji skóry. Widoczne zaczynają być pierwsze procesy starzenia. Nasza cera staje się mniej elastyczna, mniej nawilżona i pojawiają się zmarszczki. Skóra jest wówczas znacznie bardziej narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne, w tym na promieniowanie UV czy mróz. Warto pamiętać jednak, że za zły stan skóry i włosów może odpowiadać niedobór innych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Bardzo ważna jest więc prawidłowo zbilansowana dieta.
Zmniejszona produkcja kolagenu przyczynić może się też do gorszego gojenia ran, powstawania cellulitu czy większego ryzyka powstawania rozstępów. Objawiać się może również osłabieniem zębów czy problemami ze stawami i ma negatywny wpływ na nasz układ krążenia.
Kolagen na zmarszczki w płynie, kapsułkach czy żelkach - jaki wybrać?
Suplement diety zawierający kolagen powstaje w wyniku ekstrakcji kolagenu z tkanki łącznej zwierząt, w tym kurczaków, ryb czy krów. Co więcej, spośród dostępnych form kolagenu, to kolagen rybi uważany jest za ten, który może mieć największą skuteczność, hamować powstawanie zmarszczek, poprawiać wygląd skóry i jej elastyczność. Ponadto duży wpływ na jakość suplementu mają warunki, w jakich zwierzęta były utrzymywane.
Suplementy diety z kolagenem dostępne są w wielu formach. Zarówno jako kolagen do picia, w saszetkach, kapsułkach, jak i np. w żelkach. Zawierają go w składzie także niektóre kosmetyki, w tym kremy przeciwzmarszczkowe.
W naturalnej formie znajdziemy go w galaretach rybnych, wieprzowych czy w galaretkach owocowych, w niektórych podrobach, wywarach z kurzych łapek czy w żelatynie.
Nie dla każdego jednak taka forma jest smaczna. Dla niektórych z nas suplementacja kolagenu wydaje się znacznie bardziej atrakcyjna. Ponadto do suplementów z kolagenem często dodawana jest też witamina C czy A. Zazwyczaj nie brakuje w nich także witaminy E. Te dodatkowe składniki mogą poprawić jego wchłanianie. Co więcej, suplementy z kolagenem, które zawierają kwas hialuronowy, mogą dodatkowo zapewnić nam odpowiednie nawilżenie skóry.
Kolagen na zmarszczki - suplementy z kolagenem dostępne w Apteka Zdrowie
Jaki wybrać kolagen, by wesprzeć wygląd skóry, włosów i paznokci? W ofercie Apteka Zdrowie znajdziemy m.in.:
- Beautamine Collagen Drink - to kolagen morski w formie płynnej (kolagen do picia), który charakteryzuje się wysoką biodostępnością. W opakowaniu znajdziemy 10 shotów dodatkowo wzbogaconych koenzymem Q10. Zawierają one też spore ilości biotyny i cynk. Dzięki temu mogą mieć pozytywny wpływ na naszą skórę i wygląd włosów.
- SOLHERBS Collagen Beauty & Slim - to wysokiej jakości kolagen rybi w postaci saszetek, oparty o najwyżej jakości hydrolizat białek kolagenowych, o niskiej masie peptydów. Może się przyczynić do poprawy wyglądu zmarszczek, uelastycznić skórę i poprawić wygląd naszych kosmyków.
- Kolagen Class A Collagen Noble Health - to kapsułki z kolagenem rybim, wzbogacone o witaminę C (wspierającą prawidłową produkcję kolagenu) i cynk, który pomaga zachować zdrową skórę, włosy i paznokcie.
- Kolagen+ Real Pharm - to kolagen w postaci łatwych do połknięcia tabletek z dodatkiem witaminy C i D.
- Kolagen+glukozamina i witamina C - to kolagen w proszku wzbogacony dodatkowo glukozaminą i witaminą C. Pozyskany został z ryb morskich. Zawarta w preparacie witamina C pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu. Źródłem glukozaminy są natomiast skorupiaki.
- Kolagen w żelkach - kolagen w żelkach ma prosty skład, zawiera tylko jeden składnik aktywny oraz naturalne aromaty. Zawartość kolagenu sięga 240 mg. To swego rodzaju owocowa przekąska, łatwa do pogryzienia i bardzo przyjemna w smaku.
- SOLGAR Kwas hialuronowy Kolagen Kompleks - składnikiem aktywnym produktu jest kompleks BioCell Collagen II®. Tabletki zostały wzbogacone też witaminą C. BioCell Collagen II® to kompleks zawierający kwas hialuronowy, depolimeryzowany siarczan chondroityny i kolagen typu II. Obecność kwasu hialuronowego może dodatkowo sprzyjać nawilżeniu skóry.
Kto nie powinien przyjmować kolagenu?
Przeciwwskazania do stosowania kolagenu związane są z nadwrażliwością na białko, które występuje w danym suplemencie. Szczególną ostrożność podczas stosowania trzeba zachować, będąc w ciąży i karmiąc piersią czy chorując na ciężkie postacie łuszczycy. Konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem suplementacji powinni zasięgnąć także alergicy, osoby chorujące na toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów i zapalenie naczyń krwionośnych.
Stosowanie tego rodzaju preparatów może wiązać się również z występowaniem skutków ubocznych. Warto więc dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki, a w razie wątpliwości, sięgnąć po poradę lekarza.
Podsumowanie
Wraz z upływem lat nasza skóra staje się coraz bardziej wiotka i traci swoją elastyczność. Pojawiają się też pierwsze zmarszczki, a stosowane kosmetyki często dają tylko chwilowy efekt.
W walce z pierwszymi oznakami starzenia często wspomagamy się kolagenem. Może on przynieść pozytywne efekty w kontekście wyglądu naszej skóry i pomóc w walce ze zmarszczkami. Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie chrząstek, kości, ścięgien i stawów, a nawet oczu. Nasz organizm sam wytwarza włókna kolagenowe, jednak z wiekiem ich produkcja się zmniejsza. Naturalny kolagen obecny jest w produktach zawierających żelatynę, w tym w galaretach i w niektórych podrobach oraz wywarach. Na rynku znajdziemy także kolagen w formie suplementów, takich jak kolagen do picia w postaci shotów, tabletki, saszetki, kapsułki i wiele innych.
Przed zastosowaniem takich suplementów warto skonsultować się z lekarzem.
O autorze
mgr farm. Edyta Sukiennik
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na kierunku farmacji. Posiada I-stopień specjalizacji aptecznej. Farmaceutka z powołania. Od 25 lat związana czynnie z zawodem farmaceuty. A od ponad 22 lat piastuje funkcje kierownika. Swoją pierwszą aptekę otworzyła w 2004 roku. W kolejnych latach tworzyła kolejne placówki wychodząc naprzeciw potrzebom rynku. Od początku kierowała się podstawowymi wartościami którymi są: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność dla dobra i zdrowia pacjenta. Empatia, cierpliwość i wyrozumiałość to jej podstawowe cechy osobowości.
W wolnym czasie podróżuje. Uwielbia poznawać nowe miejsca, poznawać ludzi i ich obyczaje.
« wróć