Plamienia po okresie wbrew pozorom nie są kwestią odosobnioną wśród wielu kobiet. Czerwone lub brązowe plamienie nie musi oznaczać nic złego. W niektórych przypadkach jednak może zwiastować określone stany fizjologiczne lub nawet niebezpieczne schorzenia. Nie wolno go zatem bagatelizować i w przypadku powtarzających się, przedłużających i obfitych krwawień koniecznie skontaktować z lekarzem ginekologiem. Na krwawienie powinny zwrócić uwagę zwłaszcza kobiety w ciąży lub stosujące doustną terapię hormonalną. Zanim jednak to zrobisz sprawdź, co oznacza plamienie po okresie.
Plamienia po okresie, plamienie z pochwy - kiedy mogą się pojawiać?
Na wstępie należy wyraźnie podkreślić, że każde plamienie powinno przykuć Twoją uwagę. Nie każde stanowi podstawę do konsultacji lekarskiej, tak jak np. delikatne krwawienie pojawiające się raz na dłuższy czas. Jednak powtarzające się plamienia z obfitym krwawieniem bezsprzecznie powinny zostać zdiagnozowane przez specjalistę z zakresu ginekologii.
Plamienie to tak naprawdę krwawiąca błona śluzowa macicy, która z różnych przyczyn intensywnie się złuszcza, doprowadzając do plamienia. W praktyce spotyka się różowe plamienie, czerwone plamienie oraz brązowe plamienie z domieszką wydzieliny z pochwy. Kobiety doświadczają plamień na różnych etapach cyklu miesiączki. W zależności od dnia cyklu wyróżnia się chociażby: krwawienia międzymiesiączkowe, plamienie przed okresem oraz krwawienie występujące w trakcie/tuż po miesiączce - przedłużające tak naprawdę jej czas trwania. To w jakim terminie plamienie pojawia się może częściowo odpowiadać na pytanie - co jest przyczyną plamienia w organizmie kobiety. Nierzadko jednak w celu jednoznacznego określenia przyczyny plamienia z pochwy konieczna jest wizyta u ginekologa.
Przyczyn plamienia po okresie jest mnóstwo. Jedną z nich jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej
Plamienie po okresie w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej to objaw, który wbrew pozorom dotyka sporej grupy kobiet - zwłaszcza, gdy używają one antykoncepcji hormonalnej pierwszy raz w swoim życiu. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną (terapię hormonalną) w pierwszych miesiącach jej zażywania czymś normalnym jest, że w okresach pomiędzy miesiączkami może pojawić się plamienie. Plamienie występujące do 3-6 miesięcy od rozpoczęcia stosowania antykoncepcji jest konsekwencją zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety za sprawą doustnej antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne mogą zatem być jedną z przyczyn plamienia po okresie. Podobnie plamienie pojawić może się w sytuacji nagłego odstawienia lub pominięcia kilku dawek antykoncepcji. Powstałe na skutek tego wahania hormonalne wpływają na zachowanie śluzówki macicy powodując plamienia (brązowe plamienia). Warto mieć też na uwadze fakt, że krwawienie występujące w trakcie przyjmowania doustnej antykoncepcji może też zwiastować ciążę w sytuacji przeoczenia przyjęcia jakiejś dawki.
Jesteś w ciąży i pojawiło się brązowe plamienie w terminie spodziewanej miesiączki? W przypadku ciąży winne hormony...
Co oznacza plamienie w sytuacji, kiedy jesteś w ciąży? W zależności od przyczyny nic złego ale czasami też nic dobrego. Plamienie w trakcie spodziewanej miesiączki (plamienie zamiast okresu) to coś, co w przypadku kobiet ciężarnych pojawia się stosunkowo często. Wynika to z faktu przestawiania się gospodarki hormonalnej organizmu i wahań hormonalnych, jakie w tym okresie mają miejsce. W kontekście ciąży pojawić się może także czerwona bądź brązowa wydzielina z pochwy w momencie, kiedy następuje zagnieżdżenie - implantacja zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne, krwawienie implantacyjne). Może dojść wtedy do naruszenia śluzówki, a w konsekwencji do plamienia. Zwykle ustępuje ono po kilku dniach. W ciąży należy jednak bacznie obserwować każde plamienie i krwawienie, gdyż może ono świadczyć o zwiększonej tendencji do poronienia. Plamienia daje też ciąża pozamaciczna.
Polipy szyjki macicy i mięśniaki macicy też dają czasami brązowe plamienie
Przyczyną plamienia po okresie mogą też być polipy endometrialne i polipy w szyjce macicy. Obecność polipów szyjki macicy warto skonsultować z ginekologiem. Poza tym jako przyczyny krwawienia uznaje się też obecność mięśniaków macicy. Mięśniaki macicy to tak naprawdę łagodne zmiany nowotworowe, będące przerostem mięśniówki macicy. Jedną ze specyficznych dolegliwości, jakie im towarzyszą jest właśnie brązowe plamienie po okresie. Poza tym wśród innych objawów, mogących świadczyć o ich obecności wymienić należy: ból podbrzusza, plamienie przed okresem, plamienie po okresie oraz obfite miesiączki. Mięśniak macicy powoduje plamienie na różnych etapach cyklu menstruacyjnego i bezsprzecznie wymaga diagnozy lekarskiej.
Plamienie z pochwy - jakie znamy jeszcze przyczyny plamienia? Plamienie po okresie w czasie owulacji
Plamienie po okresie w obrębie macicy wywołują także zaburzenia hormonalne związane z procesem owulacji. Zwykle w połowie cyklu kobieta doświadcza tzw. dni płodnych. W trakcie owulacji następuje nagły spadek stężenia estrogenów w organizmie. Tego typu zmiany hormonalne skutkują obecnością delikatnych krwawień. Dolegliwość tą, czyli cykle miesiączkowe z krwawieniem owulacyjnym ma spora część kobiet w okresie rozrodczym. Plamienie to trwać może kilka dni, po czym samoistnie ustępuje na skutek zwiększonej produkcji progesteronu. W przypadku pojawienia się obfitego krwawienia z pochwy należy jednak skorzystać z porady lekarza ginekologii. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu takie objawy, jak ból czy nawet gorączka. Co prawda pękający podczas owulacji pęcherzyk Graafa daje w większości przypadków delikatne objawy bólowe, ale w przypadku silnej reakcji warto skorzystać z porady eksperta.
Brązowe plamienie po okresie a ciałko żółte
Plamienie z pochwy i inne niepokojące objawy, jak ból brzucha mogą być oznaką problemów, takich jak torbiel jajnika. Co do zasady powstaje ona z pęcherzyka lub z ciałka żółtego i w większości przypadków samoistnie wchłania się, kiedy pojawia się kolejne krwawienie menstruacyjne. W przypadku kiedy jednak torbiel jajnika nie wchłania się, a wręcz zwiększa swoje rozmiary może dawać takie objawy jak ostry ból podbrzusza, problemy z zajściem w ciążę czy też bolesność podczas stosunku. Wówczas warto skorzystać z porady lekarskiej.
Ciałko żółte może także powodować plamienie przed okresem. U niektórych kobiet na kilka dni przed planowaną miesiączką pojawia się małe krwawienie, które ustępuje i dopiero po kilku dniach pojawia się właściwa miesiączka. Przyczyną plamienia może być wówczas tzw. niewydolność ciałka żółtego i ograniczona możliwość uwalniania progesteronu. Mając taką wiedzę lekarz ginekolog może zlecić Ci odpowiednie badania i leczenie, korygujące tego typu nie działające do końca prawidłowo hormony.
Plamienia z pochwy w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie
Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu kobiety to w praktyce ustanie comiesięcznych krwawień wynikających z cyklu menstruacyjnego. W okresie okołomenopauzalnym, z racji wahań hormonalnych i spadku poziomu estrogenów może dochodzić do krótkich krwawień i plamień. Podobnie sytuacja wygląda w czasie po menopauzie. W okresie pomenopauzalnym zachodzi bowiem reorganizacja układu hormonalnego i w trakcie 6 do 12 miesięcy może pojawić się jeszcze krwawienie w obrębie dróg rodnych. Po tym czasie zjawisko to w zdecydowanej większości przypadków zanika. Jeśli nie - należy to skonsultować.
Inne przyczyny plamienia po okresie to...
Poza wymienionymi powyżej przyczynami plamienia istnieją jeszcze inne. Należą do nich:
-
przekrwienie narządów płciowych w okresie poprzedzającym krwawienie menstruacyjne - wówczas naczynia krwionośne są mocno rozpulchnione i powiększone, przez co (zwłaszcza kiedy praktykujesz regularne życie seksualne) może dojść do drobnych krwawień
-
choroby przenoszone drogą płciową (np. chlamydioza)
-
schorzenia infekcyjne, np. jeśli chodzi o infekcję grzybiczą
-
choroby hematologiczne (zaburzenia krzepnięcia krwi)
-
choroby związane funkcjonowaniem niektórych narządów, np. kobiety z niedoczynnością tarczycy
-
ektopia gruczołowa szyjki macicy (popularnie nazywana nadżerką)
-
zmiany śluzówki macicy w przebiegu endometriozy - w przypadku endometriozy błona śluzowa macicy wyrasta poza macicę, przyczyniając się niejednokrotnie do powstawania krwawień.
Pamiętaj, że w przypadku silnych i ostrych dolegliwości, obfitego krwawienia (zwłaszcza w ciąży), gorączki albo nagłej utraty masy ciała bezwzględnie powinnaś zgłosić się do lekarza celem sprawdzenia potencjalnej przyczyny plamienia.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć