Infekcje intymne to częsta dolegliwość, która może dotyczyć kobiet w każdym wieku. Schorzenie nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego też wiele pań poszukuje sprawdzonych sposobów radzenia sobie z objawami infekcji intymnej. Aby jednak efektywnie walczyć z problemem warto najpierw dowiedzieć się, czym jest infekcja intymna i jakie są jej przyczyny. Objawy infekcji intymnej mogą różnić się w zależności od tego, co jest jej powodem. A zatem czym jest infekcja intymna?
Problem infekcji intymnych to częste zjawisko
Infekcja intymna to nic innego jak problem w obrębie okolic intymnych u kobiet (tj. sromu, pochwy), wynikający z rozwijającej się w ich obrębie infekcji. Wspomnianą infekcję intymną mogą wywoływać różne patogeny. Najczęściej są to jednak bakterie lub grzyby. Mówimy wówczas albo o bakteryjnej waginozie lub o drożdżakowym zapaleniu pochwy. Bez względu na to jaka jest etiologia zakażenia problem wymaga diagnostyki i odpowiedniego leczenia.
Infekcje intymne mają to do siebie, że bardzo często lubią nawracać. Nawracające infekcje intymne to problem bardzo wielu kobiet, a znalezienie jednej, konkretnej przyczyny nierzadko stwarza sporo problemów. Tak czy inaczej zwykle wynikają one z nieprawidłowo przeprowadzonej terapii leczniczej podczas poprzedniej infekcji intymnej albo z zakażenia występującego u partnera. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że u mężczyzn infekcje intymne mogą bardzo często nie dawać żadnych objawów. Stąd problem może nawracać wielokrotnie.
Waginoza bakteryjna, czyli infekcja o podłożu bakteryjnym
W obrębie narządów intymnych w normalnych warunkach bytują różnego rodzaju bakterie. Środowisko pochwy jest szczególnie bogate w bakterie kwasu mlekowego, będące swojego rodzaju strażnikami prawidłowej mikroflory pochwy. Pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus sp.) wpływają na prawidłowe pH pochwy (w optymalnych warunkach powinno być ono niskie) oraz wytwarzając kwas mlekowy i nadtlenek wodoru przeciwdziałają rozwojowi drobnoustrojów patogennych. Infekcje bakteryjne pojawiają się, kiedy ilość bakterii mlekowych spada poniżej poziomu gwarantującego wystarczającą ochronę przed patogenami.
Bakteryjne zapalenie pochwy to najczęściej stan zapalny i nieprzyjemne objawy (o nich za chwilę). W niektórych sytuacjach może dojść do zakażenia specyficznymi bakteriami, np. bakterią Chlamydia trachomatis. Bakterię Chlamydia trachomatis przenosi się drogą płciową, stąd ważne jest aby nie odbywać stosunku seksualnego z nieznanym partnerem. Zakażenie Chlamydia trachomatis może wywoływać dolegliwości również ze strony szyjki macicy i cewki moczowej, a leczenie tego typu infekcji może być długotrwałe. Podobnie sytuacja wygląda z rzeżączką, którą wywołuje przenoszona drogą płciową dwoinka rzeżączki.
Infekcje grzybicze, czyli tzw. grzybica pochwy
Infekcję intymną poza bakteriami mogą wywoływać także grzyby. Najczęściej czynnikiem sprawczym są drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Na grzybicę pochwy najczęściej chorują kobiety w trakcie lub po przebytej antybiotykoterapii. Pojawiające się wówczas pieczenie pochwy jest niezwykle uciążliwe i bezsprzecznie wymagane jest odpowiednie leczenie tego typu infekcji intymnych. W tego typu infekcjach intymnych kobiety nierzadko odczuwają ból podczas oddawania moczu. Oddawaniu moczu może towarzyszyć także pieczenie.
Infekcje intymne bakteryjne lub grzybicze mogą bardzo często występować jednocześnie. Takie mieszane, bakteryjno grzybicze zakażenia są zdecydowanie trudniejsze w leczeniu, niemniej jednak możliwe jest całkowite wyleczenie infekcji mieszanej. Podobnie sprawa wygląda z infekcją intymną wywołaną przez pierwotniaka Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy). Efektem infekcji jest tzw. rzęsistkowica. Przyczyny infekcji intymnych są jak widać różnej etiologii. Z czego jeszcze mogą wynikać?
Co jeszcze wpływa na rozwój infekcji intymnych?
Do rozwoju infekcji intymnych przyczyniać się może wiele czynników. Wywołać infekcję intymną może chociażby praktykowanie nieprawidłowej higieny intymnej. Co należy rozumieć przez niewłaściwą higienę intymną? Chodzi przede wszystkim o zaburzanie fizjologicznych warunków panujących w okolicach intymnych. Najważniejsze z nich to naturalne ph pochwy, które powinno mieć kwaśny odczyn. Stosowanie różnego rodzaju mydeł i żeli nieprzeznaczonych do miejsc intymnych zaburza naturalne pH pochwy i zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. Dlatego też do higieny intymnej należy stosować przeznaczonego do tego kosmetyki, a przed ich zastosowaniem warto sprawdzić skład. Nieodpowiednie kosmetyki zawierają substancje działające drażniąco na strefy intymne, a to w prostej drodze wywołuje infekcje intymne.
Prawidłowe nawyki higieniczne to także nienadużywanie wkładek higienicznych. Choć pomagają one w zachowaniu właściwej higieny intymnej, to nadużywane stwarzają idealne warunki do rozwoju patogenów chorobotwórczych. Wśród innych przyczyn infekcji intymnych wymienić należy także:
- używanie nieprzewiewnej bielizny
- stosowanie tamponów
- częste irygacje pochwy
- miesiączka
- częste stosunki seksualne
- zaburzenia hormonalne
- stosowanie antybiotyków, sterydów
- niska odporność
- niektóre choroby, jak np. cukrzyca.
Objawy infekcji intymnych : swędzenie pochwy i upławy
W przypadku infekcji intymnych objawy infekcji intymnej wynikają wprost z zakażenia konkretnym rodzajem patogenu. Kwestią wspólną dla różnego rodzaju infekcji intymnych jest pojawiające się w przebiegu zapalenia pieczenie pochwy - może ono towarzyszyć oddawaniu moczu, a może też występować ciągle. Uczucie pieczenia, czy też swędzenie pochwy potrafią być bardzo dokuczliwe. Towarzyszyć im może zaczerwienienie warg sromowych. Podrażnione miejsca intymne należy traktować delikatnymi środkami myjącymi.
Cechą charakterystyczną dla infekcji intymnych są wydzieliny i upławy z pochwy. W przypadku infekcji intymnych bakteryjnej wydzielina jest zwykle jednorodna i rzadka, o barwie szarobiałej - dość często o specyficznym, nieprzyjemnym zapachu rybim. Z kolei w przebiegu infekcji intymnej grzybiczej mamy do czynienia ze zwiększoną wydzieliną. Wydzielina ta jest zwykle gęsta, grudkowata, a upławy pozbawione są zapachu. Temu rodzajowi infekcji towarzyszy szczególnie intensywny świąd pochwy i pieczenie pochwy i sromu.
Leczenie infekcji intymnych, czyli stanu zapalnego pochwy
Infekcje intymne to częsty problem, dlatego też wiedza na temat ich leczenia wydaje się nieodzowna. Nic w tym dziwnego, wszak pieczenie pochwy nie należy do zbyt przyjemnych. Jakie są zatem sposoby na infekcje intymne? W leczeniu infekcji intymnych stosuje się preparaty doustne lub globulki dopochwowe. O tym, jaki sposób leczenia infekcji pochwy wybrać zwykle decyduje lekarz. Z lekarzem warto skonsultować się w przypadku nawracających infekcji intymnych. Po postawieniu diagnozy zdecyduje on o ewentualnym działaniu przeciwgrzybiczym lub przeciwbakteryjnym. Leczenie infekcji intymnych należy dobrać do ich przyczyny.
Przeprowadzenie konsultacji ginekologicznej jest szczególnie niezbędne w przypadku kobiet w ciąży. Z infekcjami intymnymi w trakcie ciąży wiąże się wiele poważnych powikłań, włącznie z tym, że mogą nawet spowodować przedwczesny poród. Konsultacja z lekarzem ginekologiem pozwoli efektywnie pozbyć się patogenów bez niebezpieczeństwa o przebieg ciąży. Takie leczenie polega na zastosowaniu preparatów w postaci kremu, globulek lub tabletek na zapalenie pochwy.
Terapia infekcji miejsc intymnych prosto z apteki
W aptekach dostępne są bez recepty różne preparaty na infekcje intymne. Mogą to być albo globulki probiotyczne (zawierające szczepy bakterii kwasu mlekowego, np. Iladian direct plus), albo preparaty przeciwgrzybicze na drożdżakowe zapalenie pochwy (np. Gynoxin Optima). W ofercie aptek są także specjalistyczne płyny do higieny intymnej. Mogą one zawierać kwas hialuronowy, czyli substancję pozytywnie wpływającą na stan okolic intymnych. Częstym składnikiem takich płynów jest także kora dębu, która posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i ściągające. Podobnie działa nagietek lekarski, który posiada silne właściwości przeciwzapalne. W naszej ofercie znajdują się chociażby Lactacyd Pharma płyn przeciwgrzybiczy.
Preparaty z kwasem hialuronowym działają z kolei nawilżająco i bardzo często stosowane są jako profilaktyka infekcji intymnych.
Infekcja intymna - Domowe sposoby
Wiele z kobiet stosuje domowe sposoby na infekcje intymne i zapalenie pochwy. Domowe sposoby, które cieszą się popularnością wśród kobiet to ziołowe nasiadówki z zastosowaniem kory dębu lub nagietka lekarskiego. Zastosowanie znajduje także krwawnik pospolity, łagodzący rozwinięty stan zapalny. Domowe sposoby na infekcje intymne to także kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Kąpiel z sodą oczyszczoną była jednym ze stosowanych domowych sposobów przez nasze babcie. Soda oczyszczona ma działanie przeciwzapalne i łagodzące najbardziej uciążliwe dolegliwości, takie jak swędzenie i pieczenie.
Domowe sposoby na infekcje pochwy to także odpowiednie korekty w stosowanej diecie. Do domowych sposobów zaliczyć należy więc także dietę bogatą w produkty wspierające prawidłowy rozwój mikroflory pochwy. Będą to produkty mleczne, a także kefiry. Zawierają one pożyteczne szczepy bakterii kwasu mlekowego, które korzystnie oddziałują na miejsca intymne.
Infekcja pochwy - domowe sposoby jej zapobiegania
A w jaki sposób przeciwdziałać rozwojowi infekcji pochwy? Przede wszystkim znaczenie ma prawidłowa higiena miejsc intymnych. Dlatego też warto wybierać kosmetyki przeznaczone konkretnie do stosowania w obrębie stref intymnych. W kwestii nawyków higienicznych nie można zapominać o wybieraniu odpowiedniej, przewiewnej bielizny. Najlepiej wybierz bawełnianą bieliznę, czyli przewiewną bieliznę, która nie dość, że nie uczula to jeszcze pozwala skórze oddychać i chroni chociażby wargi sromowe przed podrażnieniami, które sprzyjają infekcjom.
Po stosunku u kobiet bardzo często występuje zapalenie pochwy, domowe sposoby, aby zminimalizować ryzyko infekcji to odpowiednie zabiegi higieniczne w trakcie i po stosunku. W trakcie stosunku seksualnego miejsca intymne warto przemyć, aby zapobiec rozwojowi infekcji. Możesz wybrać wymienioną już wcześniej leczniczą kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej. Możesz też zastosować jeden z dostępnych także w aptekach żeli do miejsc intymnych.
Pamiętaj też, aby w trakcie antybiotykoterapii stosować probiotyki. Jeśli masz tendencję do nawracania infekcji intymnych wybierz też probiotyki dopochwowe.
Infekcja intymna - jak często występuje?
Infekcja intymna co do zasady dotknie niemal każdą kobietę minimum raz w ciągu całego życia. Od tej zasady niestety praktycznie nie ma wyjątków. Najczęściej chorują kobiety w wieku rozrodczym, aktywne seksualnie. Drugą grupą pań narażonych na tego typu infekcje są kobiety w wieku pomenopauzalnym, kiedy zaburzenia ulega gospodarka hormonalna organizmu. Pojawia się także niższe nawilżenie stref intymnych, co również sprzyja występowaniu problemów chorobotwórczych. Dlatego też wskazane jest wówczas stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym o silnych właściwościach nawilżających.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć