Narodziny dziecka to niezwykle ważny moment w życiu rodziców, a w szczególności mamy dziecka. Obecność maluszka wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i zaopatrzenia się w niezbędne dla opieki nad nim akcesoria. Te powinny być częściowo zabrane ze sobą już do szpitala. Tzw. wyprawka dla noworodka do szpitala powinna zawierać wszystko to, co będzie niezbędne dziecku podczas pierwszych dni życia. Co powinna zawierać wyprawka dla noworodka do szpitala dla mamy i dziecka? No i kiedy warto zacząć kompletować wyprawkę, tak, żeby spokojnie zdążyć wszystko przygotować?
Skompletowanie wyprawki - jak i kiedy się do tego zabrać?
Wyprawka dla noworodka ma przede wszystkim zapewnić mu akcesoria niezbędne do opieki nad nim tuż po porodzie. Codzienna pielęgnacja noworodka wymaga jednak wielu rzeczy, których osoby dorosłe z pewnością nie używają. Nic zatem dziwnego, że lista rzeczy potrzebnych do opieki nad dzieckiem w pierwszych tygodniach życia i pierwszych miesiącach życia powinna być skrupulatnie i odpowiednio wcześnie przygotowana. Wcześniejsze przygotowanie zagwarantuje, że wcześniejszy poród nie zaskoczy Cię i do szpitala będziesz mogła zabrać to co niezbędne i zapewni Twojemu niemowlakowi poczucie bezpieczeństwa. Wcześniejsze przygotowanie wyprawki dotyczy zwłaszcza młodych rodziców, którzy powitają na świecie swoje pierwsze dziecko. Kiedy zatem zacząć kompletować wyprawkę dla noworodka? Najlepiej już w drugim trymestrze ciąży, żeby najpóźniej na 4 tygodnie przed planowaną datą porodu mieć już spakowaną torbę do szpitala.
Najważniejszą zasadą dotyczącą kompletowania wyprawki są sprawdzone produkty, które będą też dopasowane do daty narodzin niemowlaka. Wszak nieco inne produkty przydadzą się w ciepłych miesiącach, a nieco inna na zimowe spacery. Warto zatem o to zadbać, aby na oddziale położniczym zajmować się już tylko opieką nad dzieckiem zamiast zastanawianiem się co warto dokupić.
Po pierwsze higiena i codzienna pielęgnacja dziecka
Kompletowanie wyprawki warto zacząć od tego, co przyszła mama będzie używała praktycznie codziennie. Kompletna wyprawka musi więc zawierać akcesoria do pielęgnacji skóry dziecka. To bardzo ważne, gdyż skóra noworodka jest niezwykle delikatna i skłonna do podrażnień. Zwłaszcza w miejscach pod pieluszką. Na tego typu podrażnienia można używać maści i kremów (np. Bepanthen Baby maść lub Linomag maść).
W kontekście codziennej pielęgnacji warto zatem zadbać o pieluchy jednorazowe. Kompletując wyprawkę dla noworodka pamiętaj o tym, aby wybierać produktu z możliwie jak najbardziej naturalnych materiałów. Pieluszki jednorazowe nie powinny uczulać i powinny być możliwie przewiewne, aby zapewniać skórze dziecka dopływ powietrza. Pieluszki powinny być też odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru - mniejsze będą dla noworodka, a potem większe dla niemowlaka, itp. Przydadzą się tez wielorazowe pieluchy tetrowe (do podcierania buzi po jedzeniu, do przykrycia, itp). oraz chusteczki nawilżane. W tym miejscu warto też zaznaczyć, żeby szczególnie mocno uważać na kikut pępowinowy, który pozostaje po przecięciu pępowiny. Nie wolno go samemu odrywać, a w przypadku zakładania pieluszki warto pozostawić go na wierzchu i ostrożnie obchodzić się z nim podczas ubierania maluszka. Do jego higieny warto używać preparatów odkażających (np. Octenisept spray), dzięki czemu proces jego odpadania i gojenia przebiegnie bez większych problemów.
Nie można też zapomnieć o akcesoriach do obcinania paznokci, a także do przemywania oczu. W tym celu warto zaopatrzyć się w sterylne gaziki (kompresy) i sól fizjologiczna. Warto również zabrać ze sobą krem ochronny na odparzenia, które u noworodka/niemowlaka mogą pojawiać się w miejscach pod pieluszką.
Kąpiel noworodka - o czym warto pamiętać?
Co prawda w szpitalu raczej nie będzie konieczności (a nawet możliwości) przeprowadzenia kąpieli dziecka, niemniej jednak przyszła mamo musisz mieć na uwadze to, aby zawczasu zadbać o odpowiednie akcesoria kąpielowe. Bez wątpienia należy do nich wanienka i najlepiej specjalny wkład zapewniający dziecku komfort i bezpieczeństwo (dotyczy to zwłaszcza dzieci urodzonych dopiero co). Do kąpieli niezbędne będą produkty do mycia (emulsja czy też żel do kąpieli) - unikaj stosowania produktów przeznaczonych dla dorosłych, gdyż one nie nadają się do delikatnej skóry maluszka. Skóra dziecka wymaga zastosowania przeznaczonych dla niej preparatów.
Kąpiel przeprowadza się z ciepłą wodą. Jeśli nie wiesz, jak określić czy temperatura wody jest odpowiednia, możesz zakupić termometr do mierzenia temperatury wody (np. ze sklepu internetowego lub apteki internetowej). Nie zapomnij też, że przydadzą się okrycia kąpielowe (ręcznik, itp). Skóra dziecka znacznie szybciej się wychładza, stąd warto okrycie kąpielowe stosować zawsze.
Karmienie dziecka - wyprawka dla mamy do karmienia piersią
Karmienie piersią należy do tych doświadczeń, które każda mama zapamiętuje już na całe życie. To moment, kiedy Ty i dziecko jesteście ze sobą niezwykle blisko. Poza tym karmiąc piersią, dostarczasz swojemu noworodkowi wszystko to, co niezbędne mu do życia. Pamiętaj jednak, że jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz karmić piersią - to nic złego. W aptekach dostępne są preparaty mlekozastępcze, które z powodzeniem można podawać już takim maluchom.
W przypadku karmienia piersią przygotowując wyprawkę nie należy zapomnieć o rzeczach niezbędnych w tym okresie. Są to przede wszystkim wkładki laktacyjne. Przydać się może poduszka do karmienia, ale nie jest ona wymogiem koniecznym. Poza tym przy karmieniu piersią przyda się biustonosz z odpinanymi miseczkami (są też specjalne piżamy do karmienia). W sytuacji, gdy u kobiety ma miejsce nadmiar produkowanego mleka warto rozważyć zakup laktatora. Może być to laktator ręczny lub droższy laktator elektryczny. Laktacja nie pojawia się zawsze od pierwszego dnia życia maluszka (zwykle w 2-3 dniu po porodzie). W aptekach dostępne są preparaty pobudzające laktację.
W przypadku karmienia butelką warto zaopatrzyć się w zestaw 2-3 butelek do karmienia, dopasowanych do wieku dziecka (istotny jest przede wszystkim rozmiar smoczka) wraz ze szczotką do czyszczenia butelek. Co prawda można je dokupić w późniejszym okresie, ale jeśli laktacja będzie niewystarczająca konieczne może być dokarmianie maluszka mlekiem zastępczym już w szpitalu.
Bezpieczne podróżowanie i bezpieczny sen
Do prawidłowego rozwoju dziecka niezbędny jest spokojny i niezakłócony sen. Zadbaj zatem o odpowiednie łóżeczko do spania i wygodny (ale nie za miękki) materac. Wiele mam boi się tzw. śmierci łóżeczkowej. Pomimo faktu, że jest ona rzadkością to dużym ułatwieniem w kontrolowaniu snu dziecka noworodka i niemowlaka może być monitor oddechu. W przypadku braku funkcji oddechowych od razu zasygnalizuje to rodzicom. Przydatna jest też elektroniczna niania (zwłaszcza, gdy dziecko śpi w innym pomieszczeniu). Niania elektroniczna pozwoli Ci słyszeć dziecko podczas wykonywania codziennych czynności w domu.
Do podróżowania samochodem dziecko potrzebuje fotelik samochodowy. Wybór fotelika samochodowego to z pewnością niełatwe zadanie, niemniej jednak jest on konieczny do przemieszczania się autem. Podobnie jak do przemieszczania się na spacerze potrzebny będzie wózek. Warto wybrać wózek głęboki z gondolą, aby dziecko było bezpieczne i jednocześnie osłonięte od wiatru, itp.
Wyprawka dla niemowlaka - na co zwrócić uwagę kupując ubranka?
Lista rzeczy, jakie powinna zawierać wyprawka dla niemowlaka do szpitala to oczywiście także ubranka dla dziecka. Dobrym pomysłem jest dopasowania ubrań do pory roku, w jakiej przyszło Ci rodzić. Na pewno niezbędne będzie body i śpioszki (w zależności od pory mogą być z krótkim rękawem lub z długim rękawem). Pamiętaj jednak, że chociaż w okresie letnim logicznym wydaje się zakładanie dziecku ubranek z krótkim rękawkiem, to dziecko inaczej odbiera temperaturę otoczenia i konieczne mogą być ubranka na długi rękaw.
W szpitalu warto mieć też ze sobą skarpetki i ewentualnie rękawiczki chroniące dziecko przed zadrapaniami przez samego siebie.
Ile kosztuje wyprawka i co jeszcze może okazać się niezwykle pomocne?
Do długiej listy wyprawki warto dopisać jeszcze grzebień z miękkim włosiem oraz nożyczki do paznokci (najlepiej z zaokrąglonymi końcami). Wśród wyprawki nie powinno zabraknąć kosmetyków, takich jak kosmetyki na odparzenia, kosmetyki do kąpieli czy do pielęgnacji ciała po kąpieli. W kontekście powrotu do domu, niezbędny może okazać się przewijak, na którym będziecie ubierać dziecko, zmieniać mu pieluchę i pielęgnować. Warto mieć także w zanadrzu termometr, aby w razie potrzeby móc szybko zmierzyć temperaturę u malucha (np. Termometr do ucha Braun). We wszystko to warto zaopatrzyć się przed porodem i nie zwlekać z tym do wyjścia ze szpitala.
Koszt wyprawki uzależniony jest zarówno od tego ile akcesoriów zdecydujesz się zakupić oraz jakiej będą one jakości. W odniesieniu do ubranek można skorzystać z ofert z drugiej ręki - pamiętaj, że małe dzieci szybko rosną i już po kilku tygodniach może zajść konieczność uzupełnienia wyprawki o nowe, większe ubranka.
O autorze
mgr farm. Mateusz Jabłoński
Absolwent Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku farmacja. Od ponad 12 lat nieprzerwanie pracuje w aptece ogólnodostępnej. Od ponad 7 lat piastuje stanowiska kierownika apteki. W swojej pracy kieruje się przede wszystkim dobrem pacjenta, dlatego też stara się uzmysławiać pacjentom, jak ważna jest świadoma i przemyślana farmakoterapia.
Poza pracą w aptece współpracuje z kilkoma branżowymi serwisami farmaceutycznymi, m.in. mgr.farm, aptekarz.pl, receptura.pl, gdzie przygotowuje i publikuje artykuły o tematyce farmaceutycznej i prozdrowotnej.
W czasie wolnym ceni sobie możliwość przebywania z rodziną, a w wolnych chwilach grywa w squasha.
« wróć